PGE Polska Grupa Energetyczna jako pierwsza polska spółka energetyczna przedstawiła plan transformacji i drogę do dekarbonizacji wytwarzania oraz ogłosiła cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. – Przyspieszamy proces zmian. Już w ciągu dekady Grupa PGE stanie się zupełnie innym przedsiębiorstwem – zapowiedział prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski.
Obecny na prezentacji nowej strategii Grupy PGE minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przypomniał, że Polityka Energetyczna Polski oparta jest na trzech filarach. – Pierwszym z nich jest sprawiedliwa transformacja, czyli stanowisko i przekonanie do tego stanowiska naszych partnerów z Unii Europejskiej, że Polska potrzebuje więcej solidarności w drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Drugi filar to rewolucja paradygmatu energetycznego: od centralnie sterowanego do oddolnego. Wreszcie trzeci to wyzwanie dotyczące radykalnego podniesienia jakości powietrza – stwierdził minister.
W zgodzie z tymi założeniami Grupa PGE zaprezentowała nową strategię. Ma ona być realizowana w trzech kluczowych obszarach: wytwarzanie energii przyjaznej dla środowiska, świadczenie nowoczesnych usług energetycznych oraz sprawna i efektywna organizacja spółki. Celem jest dojście w 2050 r. do neutralności klimatycznej.
Jednym z najistotniejszych kroków w dążeniu do tego celu ma być dekarbonizacja portfela aktywów wytwórczych PGE, który dziś oparty jest w ponad 80 proc. na węglu kamiennym i brunatnym. To proces, który wymagać będzie potężnych inwestycji. Grupa PGE zamierza wzmocnić portfel odnawialnych źródeł wytwórczych, a w obszarze ciepłownictwa przeprowadzi proces wymiany paliwa węglowego na niskoemisyjny gaz. Jak podkreśla prezes Wojciech Dąbrowski, należy jednak pamiętać, że gaz ziemny jest paliwem przejściowym i jego wykorzystanie będzie możliwe jeszcze przez ok. 20 lat.
Do 2030 roku powstaną dwie morskie farmy Grupy PGE o łącznej mocy 2,5 GW oraz kolejny 1 GW po 2030 roku. Grupa zapowiedział również rozpoczęcie programu budowy magazynów energii o łącznej mocy 800 MW, które mają zapewnić elastyczną pracę systemu elektroenergetycznego i pozwolić na większe wykorzystanie mocy źródeł odnawialnych. Plan inwestycyjny związany z nową strategią dotyczyć będzie także rozbudowy infrastruktury sieciowej – chodzi o linie, transformatory, łączność cyfrową, magazyny energii oraz nowoczesne opomiarowanie stanowiące elementy inteligentnej sieci.
Cele zawarte w nowej strategii PGE zostały określone w dwóch horyzontach czasowych. Do 2030 r. ma nastąpić zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w portfelu Grupy do poziomu 50 proc., natomiast do 2050 r. Grupa ma w pełni osiągnąć neutralność klimatyczną i zapewniać swoim klientom 100 proc. zielonej energii.
MATERIAŁ PRZYGOTOWANY WE WSPÓŁPRACY Z PGE S.A.