Co prawda nie zmienił się termin składania większości zeznań PIT, nadal można złożyć je do końca kwietnia 2020 roku (w tym roku jest to czwartek 30 kwietnia), jednak inaczej niż przed rokiem, szybkie złożenie zeznania w styczniu nic już podatnikom nie daje.
45 dni na zwrot nadpłaty
Obecnie szybkie składanie zeznania nie ma żadnego sensu. Każde zeznanie złożone przed 15 lutego i tak traktowane będzie tak, jakby fiskus otrzymał je tego właśnie dnia. A zatem zeznanie złożone np. 20 stycznia, będzie traktowane tak, jakby fiskus otrzymał je 15 lutego.
Ma to ten skutek, że termin do zwrotu nadpłaty liczony będzie najwcześniej od 15 lutego, nawet jeśli zeznanie złożono wcześniej. Urząd ma w tym roku 45 dni na zwrot nadpłaty, licząc od dnia złożenia zeznania podatkowego, jeśli jest to data po 15 lutego albo licząc od 15 lutego, jeśli podatnik złożył zeznanie przed tą datą.
Oznacza to, że podatnicy, którzy złożą swoje zeznania przed 15 lutego (lub zaakceptują zeznania 15 lutego przygotowane przez fiskusa na jego stronie internetowej) zwrot nadpłaty mogą otrzymać 31 marca. Jeśli natomiast zeznanie złożone zostanie np. 30 kwietnia, to dopiero od tej daty liczone będzie 45 dni na zwrot nadpłaty.
Co istotne, nadal obowiązuje zasada, że w przypadku złożenia korekty zeznania, z którego wynika nadpłata, termin na jej zwrot (45 dni) liczony jest od daty złożenia korekty (chyba, że urząd zdążył nadpłatę zwrócić przed jej złożeniem).
Dopłaty tylko na nowy mikrorachunek
Ważna zmiana dotyczy także ewentualnych dopłat podatku, które wynikać będą ze składanych za 2019 rok zeznań podatkowych. W tym roku dopłaty takie należy wpłacić na nowe osobiste mikrorachunki podatkowe. Każdy podatnik ma obecnie przyznany osobisty rachunek, na który powinien wpłacać podatki dochodowe i VAT, jeśli jest podatnikiem tego ostatniego podatku. Mikrorachunek generuje się samodzielnie na stronach ministerstwa finansów podając swój NIP lub PESEL. Na ten rachunek należy od stycznia dokonywać wszystkich wpłat związanych z podatkami dochodowymi (PIT, CIT, ryczałt). Niezależnie od tego, czy są to zaliczki, ryczałt, czy dopłaty wynikające z zeznania. Dotyczy to także ewentualnych odsetek od tych podatków.
Oczywiście dopłata podatku może być wysłana tak jak w latach wcześniejszych później niż złożenie samego zeznania, byle nie później niż 30 kwietnia 2020 roku (w przypadku ryczałtu niż 2 marca, o czym za chwilę). Można zatem zeznanie złożyć np. 17 lutego, a dopłatę wpłacić na mikrorachunek podatkowy np. 30 marca.
Koniecznie trzeba także pamiętać, że dokonując dopłaty podatku przelewem, za dzień zapłaty będzie uznany dzień obciążenia przez bank naszego rachunku. Jest nim dzień, w którym pieniądze opuszczają nasze konto (bank księguje wtedy wypłatę na naszym koncie). Wysłanie przelewu 30 kwietnia wieczorem może się zatem skończyć tym, że podatek nie zostanie zapłacony w terminie, bo zostanie przez bank rozliczony dopiero kolejnego dnia roboczego. Lepiej zatem nie odkładać tego na ostatni dzień rozliczeń.
Więcej czasu na rozliczenie najmu
Zupełnie nowy termin złożenia zeznania dotyczy w tym roku podatników ryczałtu, w tym także tych, którzy podatek taki opłacają od tzw. prywatnego najmu (wynajmowania nieruchomości na cele mieszkaniowe poza działalnością gospodarczą). W ubiegłym roku podatnicy tacy musieli swoje zeznanie (PIT-28) złożyć do końca stycznia i w tym samym terminie zapłacić podatek za grudzień lub za ostatni kwartał roku.
Teraz na złożenie takiego zeznania podatnicy mają czas do końca lutego. Z uwagi jednak na to, że ostatni dzień lutego (w tym roku jest to 29) przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, na złożenie PIT-28 za 2019 rok będzie czas aż do 2 marca 2020 roku. W tym samym terminie trzeba będzie też wpłacić ryczałt za grudzień 2019 roku lub ostatni kwartał tego roku (jeśli podatnik rozlicza się z ryczałtu kwartalnie). Oznacza to, że podatnicy płacący ryczałt miesięcznie muszą się przygotować na zapłatę w lutym (lub marcu, jeśli wpłaty dokonają 2 marca) na zapłatę dwóch ryczałtów – czyli grudniowego i bieżącego (za styczeń 2020 roku ryczałt trzeba zapłacić do piątku 20 lutego).
Co ważne, ryczałt również jest podatkiem dochodowym, a zatem wpłat takich należy dokonać już na nowy mikrorachunek podatkowy, a nie na rachunki fiskusa, na które ryczałt płacony był w zeszłym roku.
Fiskus nie wszystkich rozliczy
Podobnie jak w roku ubiegłym fiskus przygotuje za cześć podatników zeznania podatkowe na swoim portalu, w ramach usługi Twój-ePIT. Takie wstępnie przygotowane zeznanie albo trzeba zaakceptować (i wtedy poza ewentualną dopłatą podatku) nic więcej nie musimy już robić, albo też zeznanie takie złożyć we własnym zakresie, jeśli sposób rozliczenia przez fiskusa jest niepoprawny.
W tym roku takie przygotowane za podatników zeznania będą dostępne na portalu Ministerstwa Finansów od 15 lutego. Wbrew jednak temu, co zapowiadano, nie dotyczy to wszystkich podatników, a jedynie wybranej ich grupy. Fiskus wypełni za nas jedynie zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38 (w poprzednim roku był to wyłącznie PIT-37 i PIT-38). Ale dwa z nich, tj. PIT-28 i PIT-36 jedynie wtedy, gdy podatnik nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej i działów produkcji rolnej. W przypadku PIT-28 oznacza to w praktyce, że za podatników fiskus wypełni zeznanie wyłącznie wtedy, gdy w zeznaniu tym rozliczane są przychody z najmu.
W ramach usługi Twój-ePIT nie będzie wypełniane żadne z zeznań dotyczących działalności gospodarczej. Fiskus nie wypełni ich nawet wtedy, gdy podatnik nie uzyskał przychodów z zarejestrowanej działalności lub działalność zawiesił.