Bartosiewicz – w rozmowie z portalem defence24 – przypomina, że WB Group odziedziczyło współpracę z Thalesem wraz z pozyskaniem w wyniku prywatyzacji Radmorem. Największa prywatna polska firma zbrojeniowa rozwija tę współpracę dalej, współdziałając m.in. przy rozwoju nowych standardów komunikacji radiowej w ramach programu Pesco – ESSOR (European Secure Software Defined Radio).
Bartosiewicz przyznał, że WB jako młoda firma idzie śladami Thalesa i często konkuruje z tym francuskim gigantem, ale jednocześnie obydwa podmioty potrafią też ze sobą współpracować, np. przy programie malezyjskiego pojazdu DefTech AV8 Gempita, gdzie Thales jest integratorem systemów elektronicznych, ale WB dostarcza część urządzeń, w tym radiostacje.
– Jest wiele pól do rozwój współpracy z Francuzami, a połączenie z nimi sił uważam za otwierające wiele nowych możliwości. Mam też nadzieję na wypracowanie porozumienia, dzięki któremu będzie możliwe skuteczne zaoferowanie polskich wyrobów również na rynku francuskim – dodał wiceprezes WB Electronics.
Z kolei Marcin Czępiński, menedżer ds. Rozwoju Biznesu Thales Polska Sp. z o.o przypomniał, że francuski koncern współpracuje z firmą Radmor, stanowiącą część Grupy WB, od ponad 25 lat. Ta kooperacja rozpoczęła się od przekazania licencji na radiostację PR4G, powszechnie używaną w Siłach Zbrojnych RP i jest dalej rozwijana.
KB/DEFENCE24