– Forum stanowi doskonałą przestrzeń, żeby zaprezentować Łódzkie, jako miejsce warte inwestycji, zainteresowania, dobre miejsce do studiowania – mówił podczas otwierającej wydarzenie konferencji wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.
– Spotykamy się w kapitalnym momencie. Chwilę po tym, jak rząd przekazał samorządom ogromne pieniądze na inwestycje w ramach Polskiego Ładu. 23 miliardy złotych zostanie zainwestowane w całej Polsce, a 1,8 miliarda złotych w samym województwie łódzkim – zaznaczył Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.
Zachęcając uczestników oraz patronów konferencji do rozmów, wymiany myśli i wspólnej debaty nad przyszłością, marszałek podkreślił, że tegoroczne Forum jest szczególne, bo będzie eksponować motywy i elementy współpracy nawiązywanej przez przedsiębiorców, świat naukowy, samorządowców oraz przedstawicieli rządu.
CPK to poprawa komunikacji
Forum stało się okazją m.in. do rozmowy na temat realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).
– Jest to największy projekt rozwojowy ostatnich lat. Efektem będzie dziewięćdziesiąt połączeń z Łodzi do Warszawy na dobę i pociągi dojeżdżające do stolicy w 45 minut. To zdecydowanie przyspieszy realizację projektu duopolis – mówił pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
Rozwój sieci połączeń kolejowych, budowa nowych dworców kolejowych i wszechstronne połączenie aglomeracji łódzkiej są ważne zarówno dla samorządowców, jak i władz województwa łódzkiego. Chodzi nie tylko o połączenia pasażerskie, ale również o połączenia towarowe.
Edukacja młodych i ochrona środowiska
Istotnymi tematami podnoszonymi na tegorocznym Forum była edukacja młodych oraz upowszechnianie postaw proekologicznych. Kwestia właściwej i starannej edukacji młodych leży na sercu nie tylko środowiskom akademickim, ale także przedsiębiorcom, bo od właściwego przygotowania młodych zależy późniejsza jakość kadr pracujących w firmach – zarówno tych małych, jak i dużych.
Przybyli na Forum studenci liczyli na nawiązanie profesjonalnych kontaktów. Dzięki organizowanym przez przedsiębiorców stażom udaje im się nabrać doświadczenia jeszcze przed ukończeniem studiów wyższych.
Na tegoroczne Forum został zaproszony do Łodzi w charakterze panelisty Mateusz Grochowski, pełniący funkcję przewodniczącego Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej. Wyraził on przekonanie, że Forum jest doskonałą platformą wymiany doświadczeń i spostrzeżeń, co pozwala młodym ludziom kształtującym swoją ścieżkę edukacyjną na zebranie pożytecznych wskazówek, w którym kierunku mają się poruszać. Mateusz Grochowski był także jednym z prelegentów sesji zatytułowanej „Kształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki w dobie pandemii”. Profesorowie uczelni wyższych zastanawiali się także nad tym, co pozytywnego przynosi ze sobą zdalne nauczanie.
W czasie tegorocznego EFG goście mogli wziąć udział także w panelach poświęconych m.in. finansowaniu – ze środków krajowych i unijnych – projektów w zakresie ochrony środowiska. Dyskutowano np. o ekologicznej i przyjaznej dla klimatu kolei. Ale nie tylko ekologia zdominowała tę część Forum poświęconą „miękkim” działaniom zmierzającym do wszechstronnego rozwoju aglomeracji łódzkiej. Na jednym z paneli rozważano także udział nowoczesnych technologii w rozwoju medycyny.
Szanse związane z KPO
Ważnym tematem, któremu podczas łódzkiego wydarzenia poświęcono dużo miejsca, były szanse i perspektywy związane z Krajowym Planem Odbudowy (KPO). Jednym z uczestników dyskusji był wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
– Skala inwestycji z KPO musi doprowadzić do ożywienia gospodarczego, do rozruszania gospodarki. Temu ma służyć ten plan – tłumaczył wiceminister Buda.
Jak wyliczał, rozmach KPO będziemy odczuwać, obserwując potężne inwestycje, m.in. w służbę zdrowia, transport niskoemisyjny, termomodernizacje budynków, program Maluch+, czyli system opieki nad dziećmi do lat trzech, czy w projekty wodno-kanalizacyjne. Z punktu widzenia regionalnego, w tym regionu łódzkiego oraz reprezentujących region przedsiębiorców, ważne jest również to, że po pieniądze z KPO będą mogły sięgać małe i średnie firmy, których w Łódzkiem jest najwięcej w Polsce.
Jak kreować sportową markę
Do jednego z ciekawszych należał panel pt. „Otwarta komunikacja”, moderowany przez trenera siatkarskich mistrzów świata z 2018 r. Vitala Heynena. – Dla mnie ważna jest siła płynąca z otwartej komunikacji, dzięki temu możemy powiedzieć wszystko trenerowi – mówił belgijski szkoleniowiec w trakcie swojego wykładu. – Otwarta komunikacja prowadzi do większego zaufania, większej empatii, pozwala budować drużynę i zespół – dodawał.
W interesującej dyskusji, uchylającej specyfikę sportowego świata oraz kreacji marki w sporcie, wzięli udział m.in.: Konrad Piechocki – prezes zarządu KPS Skra Bełchatów oraz Kajetan Duszyński – lekkoatleta AZS Łódź, zdobywca złotego medalu podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w sztafecie 4×400 metrów.
Materiał przygotowany w ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego