fbpx
Strona głównaArchiwumBrytyjski dziennik przypomina bohaterstwo Polaków, którzy ratowali Żydów

Brytyjski dziennik przypomina bohaterstwo Polaków, którzy ratowali Żydów

-

Zbiór zdjęć i dokumentów ujawnia prawdziwy zakres polskich wysiłków na rzecz ratowania Żydów z komór gazowych" – pisze gazeta. "Uważa się, że polscy dyplomaci i ich żydowscy partnerzy próbowali uratować nawet 10 tys. Żydów z ponad 15 krajów okupowanej Europy i z powodzeniem uratowali od +ostatecznego rozwiązania+ nawet 3 tys. osób" – dodaje.

"Daily Telegraph" odnotowuje, że na przekazanych zdjęciach znajdują się m.in. Rutka Laskier, 14-letnia autorka pamiętnika z Będzina, nazywana polską Anną Frank, Wolf Begin, ojciec przyszłego premiera Izraela, przyjaciółka Anny Frank, Hannela Goslar, holenderski matematyk Bob Herschberg, oraz przywódcy powstania w getcie warszawskim, m.in. Icchak Cukierman i Cywia Lubetkin.

Archiwum Eissa to jeden z najważniejszych zbiorów archiwaliów dokumentujących działalność Grupy Ładosia. Kierowana przez ówczesnego ambasadora RP w Szwajcarii Aleksandra Ładosia kilkuosobowa polsko-żydowska grupa, prowadziła operację masowej produkcji tysięcy nielegalnych paszportów Paragwaju, Hondurasu, Haiti i Peru.

Źródło: PAP/Daily Telegraph

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również