fbpx
Strona głównaArchiwumCoraz ciężej pracodawcom utrzymać pracowników

Coraz ciężej pracodawcom utrzymać pracowników

-

Według raportu przygotowanego przez Brytyjsko-Polską Izbę Handlową "BPCC 2020 HR Review", dwie trzecie firm napotyka trudności z zatrudnieniem nowych osób i zatrzymaniem posiadanych pracowników w firmie.

The Wellness Institute informuje w wydanym komunikacie dot. raportu, że cały czas niewielu pracodawców inwestuje w tzw. "well-being" pracowników.

"Działania w tym zakresie mogą stanowić skuteczną strategię w zwiększaniu retencji pracowników" – zaznacza instytut i informuje, że to właśnie wśród firm nieinwestujących w well-being pracowników raportowane są problemy z utrzymaniem kadry pracowniczej. Firmy prowadzące chociaż jedno takie działanie, mają mniejszy problem z odchodzeniem pracowników.

"Badane firmy inwestują głównie w well-being fizyczny (48 proc.), następnie relacyjny (28 proc.), zaś well-being psychologiczny znajduje się na trzecim miejscu (16 proc.). Inwestycje w obszar zdrowia fizycznego obejmują benefity takie jak karta sportowa, prywatna opieka medyczna czy ubezpieczenie zdrowotne (82 proc.). Bardzo niewiele firm wypracowało strategię well-beingową (7 proc.). Najczęściej stosowane narzędzia to eventy (28 proc.), wewnętrzne kampanie informacyjne (28 proc.) i warsztaty (27 proc.)" – można przeczytać w komunikacie.

– Widać potrzebę, by zmienić sposób myślenia o well-beingu jako bufecie benefitów i eventów firmowych na rzecz zrównoważonego podejścia do potrzeb fizycznych i psychologicznych pracowników – informuje Ewa Stelmasiak z The Wellness Institute.

Stelmasiak zaznacza, że "konieczne jest budowanie świadomości liderów oraz wspierającej kultury opartej o wartości well-beingowe takie jak szacunek, docenianie czy wzajemna troska".

Na wzrost problemów z retencją przekładać ma się m.in. brak wsparcia liderów. Według ekspertów istnieje statystycznie istotna zależność pomiędzy brakiem świadomości i wsparcia ze strony liderów i raportowaniem problemów z retencją.

"Niewystarczająca świadomość lub niewystarczające wsparcie ze strony liderów to druga najczęściej wymieniana bariera przy realizacji działań mających na celu zwiększenie efektywności utrzymania pracowników (45 proc.). Zaangażowanie i wsparcie ze strony liderów jest również potrzebne działom HR po to, by mogły skutecznie realizować swoje cele. Tymczasem tylko 27% firm mierzy efektywność swoich działań nakierowanych na zwiększanie retencji" – napisane jest w komunikacie.

Według ekspertów, dobrym sposobem zwiększania retencji może być też promowanie work-life balance, który jest częścią well-beingu psychologicznego.

JS/Business Insider

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również