Norwegia, Islandia oraz Liechtenstein przygotowały środki, które mają pomóc Polsce w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną. Tak zwane fundusze norweskie i EOG zostaną uruchomione ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Do 140 mln euro blisko 25 mln euro dołożył nasz rząd. Program ma działać do 2024 roku.
Ile i na jakich zasadach?
Dofinansowanie firm w formie dotacji ma wynieść 45-100 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaoferuje także preferencyjne pożyczki na sfinansowanie wkładu własnego. Przeznaczone na to zostanie ponad miliard złotych. Pełna lista podmiotów, które mogą ubiegać się o wsparcie w ramach tego programu, to jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe, przedsiębiorcy, w tym m.in. przedsiębiorstwa przemysłowe, spółki komunalne, w tym także producenci energii i ciepła, oraz właściciele małych elektrowni wodnych.
W pierwszym naborze, który ma ruszyć w drugim kwartale 2020 r., prawdopodobnie już na przełomie marca i kwietnia, można będzie wystąpić o pieniądze na termomodernizację szkół oraz na wsparcie wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej. Jest to oczywista szansa na zarobek dla firm, które będą realizować tego rodzaju zlecenia.
Dotacje na kogeneracje mają wynieść ok. 45 proc. kosztów kwalifikowanych i będą rozdzielane zgodnie z limitami dotyczącymi pomocy publicznej. Wsparciem zostaną objęte projekty inwestycji w wysokosprawną kogenerację przemysłową. Wszystkie, oprócz projektów z dziedziny energetyki węglowej. Moc wspieranych dotacją instalacji ma nie być limitowana, ale górny limit finansowania jednego projektu wyniesie do 7 mln euro.
Na ekologiczne i efektywne ogrzewanie
W drugiej turze finansowania, przewidzianej na II kwartał br., środki z programu zostaną przeznaczone na budowę lub modernizację miejskich systemów grzewczych oraz na eliminację indywidualnych źródeł ciepła. Do rozdysponowania jest od 1 do 7 mln euro. Przeprowadzony zostanie także konkurs na dofinansowanie projektów budowy instalacji do produkcji paliwa z drewna i biomasy rolnej.
Trzecia cześć programu zostanie uruchomiona się w III kwartale br. Dotacje będą przyznawane na realizację projektów budowy źródeł ciepła z wykorzystaniem geotermii oraz na zwiększenie wydajności wytwarzania energii w istniejących małych elektrowniach wodnych ( o mocy do 2 MW).
Z funduszy norweskich i EOG nie będzie można jednak realizować inwestycji w fotowoltaikę. Fotowoltaika jest bowiem już finansowana, z rządowego programu Energia Plus.
Do kwestii upowszechniania OZE należy podchodzić rozsądnie. Nie możemy gwałtownie, kierując się fanatyczną ekoideologią, odciąć się od węgla, bo zafundujemy sobie potężny blackout. Sensowny miks energetyczny należy osiągać stopniowo, eliminując krok po kroku i w wielu sferach życia niskoemisyjne, szkodliwe źródła energii. Jak to robić? Jak to robią inni? Do tego tematu, wieloaspektowego i wielowątkowego, będziemy wracać w kolejnych, dedykowanych mu publikacjach.