fbpx
Strona głównaArchiwumMały ZUS Plus lepszy od starego. Zobacz dlaczego...

Mały ZUS Plus lepszy od starego. Zobacz dlaczego…

-

Nie zawsze nowe jest lepsze od starego. Tym razem jednak jest. Z zeszłorocznego tzw. Małego ZUS mogły skorzystać tylko te firmy, których przychód w 2018 r. nie przekroczył 67,5 tys. zł rocznie. Wymiar składki na ubezpieczenie społeczne był jednak, nie bez racji, krytykowany, a poprzednie rozwiązanie niestety nie przeciwdziałało skutecznie upadłościom firm.

Kto skorzysta z niższych składek?

Z nowej ulgi mogą skorzystać ci przedsiębiorcy, których przychody w 2019 r. nie przekroczyły 120 tys. złotych. Podstawa wymiaru składek będzie ustalana na podstawie osiągniętego dochodu w poprzednim roku. Jakby jednak nie liczyć i nie marudzić, że jest inflacja, że ciężko, to limit został wyraźnie, bo blisko dwukrotnie, podwyższony i należy się z tego powodu po prostu cieszyć. Składki spadną nawet do kilkuset złotych miesięcznie. O ile dokładnie, to trzeba jednak wyliczyć dla każdego przypadku z osobna. Są bowiem różne sytuacje, w których ktoś zaczynał, kończył lub kontynuował działalność gospodarczą. Mając na myśli przedsiębiorców, wliczamy w grono uprawnionych także prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ale z preferencji nie skorzystają ci, którzy w poprzednim roku rozliczali się na kartę podatkową oraz korzystali ze zwolnienia z podatku VAT. Na Mały ZUS Plus nie mogą przejść także „wypychani” z etatu pracownicy, których pracodawca chciałby zwolnić i z powrotem zatrudnić, tyle że taniej. Składka zdrowotna obowiązuje w starym wymiarze. Jednak, jak wiadomo, to nie ona stanowi największe obciążenie kieszeni należnościami zusowskimi.

Ulga na 3 lata

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne będzie można płacić maks. przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Także przedsiębiorcy otwierający start-up mogą skorzystać z ulgi w składkach ZUS. Najpierw przysługuje stara „ulga na start”, następnie 24 miesiące preferencyjnych składek, a potem mogą przejść na Mały ZUS Plus.

Na jakich formularzach należy składać wnioski, kiedy, co należy brać pod uwagę w poszczególnych przypadkach zostało szczegółowo opisane tutaj.

Chęć rozliczania się zgodnie z Małym ZUS Plus można zgłaszać do 29 lutego 2020 r., a w kolejnych latach do końca stycznia. Według wstępnych szacunków będzie mogło skorzystać z niego ok. 320 tys. mniejszych przedsiębiorstw.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również