Pakiet dla Przedsiębiorców (PdP) składa się z pięciu punktów: dwa z nich dotyczą składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (ZUS) przedsiębiorców, dwa podatków dochodowych, a piąty do deklaracja wsparcia inwestycji dla mikrofirm.
– Ważne jest, żeby rząd współpracował z biznesem dla efektywnego wzrostu gospodarczego – mówił premier. Zapewnił, że polityka gospodarcza Polski ma służyć przedsiębiorcom, ich firmom i pracownikom. Przez to rozwój gospodarczy naszego kraju będzie oparty na zdrowych fundamentach i będą przed nim znakomite perspektywy. Podkreślił, że rząd postawił na uczciwy model gospodarczy i wsparcie państwa poprzez z jednej strony rekomendację, z drugiej poprzez różnego rodzaju programy. Jak dodał, dlatego w polskim modelu gospodarczym, który założyliśmy mamy sprawiedliwość i równe warunki traktowania.
Składki ZUS minus 500 złotych
Kluczowe rozwiązanie PdP dotyczy ok. 300 tys. przedsiębiorców, którzy osiągają dochody do 6 tys. zł lub przychody do 10 tys. zł miesięcznie. Takie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą będą płacić składkę pomniejszoną o 500 złotych.
To rozwiązanie dotyczy tych przedsiębiorców, którzy nie mają prawa do wprowadzonego od początku br. tzw. ryczałtowego ZUS (mały ZUS dla małych firm) – ta grupa mikroprzedsiębiorców będzie korzystała z uprawnień do ZUS obliczonego od faktycznych przychodów na dotychczasowych zasadach.
Podatki dochodowe
Tu najwięcej zyskają firmy płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz małe firmy działające jako tzw. osoby prawne i płacące nie PIT, ale CIT.
Zdecydowanie zwiększy się grono przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Obecny próg obrotów umożliwiający korzystanie z ryczałtu wynosi 250 tys. euro. Od nowego roku ma on być zwiększony czterokrotnie – do 1 mln euro, a docelowo podniesiony w kolejnych latach aż do 2 mln euro.
Co do mikrofirm płacących CIT – liniowa stawka tego podatku dochodowego będzie wynosić 9 proc.
Miliard dla inwestorów
Małe i średnie firmy, które podejmują inwestycje na polskim rynku otrzymają w formie wsparcia miliard złotych (a dokładnie 1,123 mld zł).
Część propozycji przedstawionych w Pakiecie dla Przedsiębiorców nie ma potencjału rozwojowego, są raczej ukłonem w stronę mikroprzedsiębiorców. Pojawiły się wydatki i ograniczenia wpływów nie ujęte w projekcie budżetu na 2020 r. Oznacza to odejście od budżetu zrównoważonego. W kontekście spodziewanego spowolnienia dopuszczenie deficytu budżetowego jest jednak pozytywnym zjawiskiem. Równowaga budżetu w dużym stopniu została bowiem oparta na jednorazowych wpływach, a takie powinno się raczej wykorzystywać na inwestycje rozwojowe.