fbpx
Strona głównaArchiwumTak niskiego poziomu bezrobocia jeszcze nie mieliśmy

Tak niskiego poziomu bezrobocia jeszcze nie mieliśmy

-

Stopa bezrobocia na koniec lipca osiągnęła poziom 5,2 proc. (w czerwcu było to 5,3 proc.), a według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w drugim kwartale tego roku osiągnęła poziom 3,2 proc. (wobec 3,9 proc. w pierwszym). 

Jest to historycznie niskie bezrobocie w Polsce, a dane Eurostatu wskazują na to, że w skali Unii Europejskiej ustępujemy jedynie Czechom i Niemcom. "Dane GUS wskazują na dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy. W lipcu br. wzrosło przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, a liczba bezrobotnych zarejestrowanych, jak i stopa bezrobocia rejestrowanego, były najniższe w historii. To dobry zwiastun przede wszystkim dla konsumpcji gospodarstw domowych" – zapewniają analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Jak dodają przedstawiciele MPiT-u, współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 56,2 proc. Wzrósł zatem o 0,3 pkt. proc, względem I kwartału. Szybciej rosła aktywność zawodowa mężczyzn, a wolniej kobiet, a także aktywność zawodowa na wsi, w porównaniu z tą w miastach. Wskaźnik zatrudnienia wzrósł o 0,7 pkt. proc. w porównaniu z I kwartałem. Najsilniej wskaźnik rośnie w grupie wieku pracowników 49-59/64 lata, zaś tempo wzrostu zatrudnienia jest wyższe od tempa wzrostu aktywności zawodowej.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec lipca sięgnęła 868,4 tys. i zmniejszyła się o niemal 9 tys. w ciągu miesiąca, a o ponad 93 tys. w ciągu roku.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również