fbpx Free Porn
xbporn

Strona głównaArchiwumTarcza antykryzysowa. "Projekt może pogrążyć polską gospodarkę"

Tarcza antykryzysowa. „Projekt może pogrążyć polską gospodarkę”

-

"Jako Polska Rada Centrów Handlowych apelujemy do rządu o modyfikacje tych zapisów, których celem powinno być zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorców działających w sektorze nieruchomości handlowych (najemców oraz wynajmujących i firm usługowych)" – ocenił Radosław Knap, dyrektor generalny PRCH, w komentarzu przesłanym PAP.

"Zaproponowany przepis jest bardzo nieprecyzyjny i złożyliśmy do przedstawicieli klubów parlamentarnych nasze absolutnie niezbędne poprawki. Podtrzymujemy również w pełni nasze dotychczasowe postulaty, dotyczące pomocy podatkowej państwa w rozliczaniu podatków VAT i CIT" – dodał.

CZYTAJ: STANOWISKO ZARZĄDU RADY GOSPODARCZEJ SWS

W ocenie PRCH, przepisy dotyczące sektora handlu są niewystarczające i bardzo nieproporcjonalne. "Nie odzwierciedlają potrzeb branży jako całości. Branża retail, to nie tylko jedna, czy druga grupa. To wiele połączonych ze sobą firm, które działają jedynie w synergii".

"Jako Polska Rada Centrów Handlowych podtrzymujemy stanowisko, że jeśli rząd nie będzie partycypował w kosztach najmu lokali, które nie mogą być otwarte z powodu epidemii i nie zapewni regulacyjnie wsparcia ze strony banków i sektora finansowego, to naszej branży grozi załamanie się" – dodał.

Wskazał, że w sektorze handlu zatrudnionych jest obecnie ok. 2 mln osób. "Takie rozwiązanie to byłaby z pewnością realna pomoc ze strony państwa i pozwoliłoby na poprawę sytuacji finansowej zarówno najemców, jak i wynajmujących. Na taki ruch zdecydowały się np. Włochy, gdzie wprowadzono specjalną regulację umożliwiającą odliczenie 60 proc. czynszów od podatku. Kluczowa wydaje się także pomoc w dopłatach do wynagrodzeń pracowników sektora" – poinformował Knap.

Zdaniem PRCH, rządowy projekt w obecnym kształcie może pogrążyć polską gospodarkę, ułatwiając wejście na rynek chińskim i innym zagranicznym firmom, które zajmują się sprzedażą internetową.

Z powodu ogłoszenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii, zakazano prowadzenia niektórych działalności gospodarczych w galeriach handlowych, w których powierzchnia sprzedaży przekracza 2 tys. m kw.

Z uchwalonego w sobotę przez Sejm pakietu antykryzysowego wynika, że umowy najmu w galeriach powinny zostać czasowo wygaszone, aby najemcy i wynajmujący nie byli zobowiązani do wzajemnych świadczeń, generujących dla obu stron koszty w tym okresie.

Po ustaniu zakazu dotychczas korzystający z powierzchni w galerii handlowej będą zobowiązani do złożenia oferty przedłużenia czasowo wygaszonego stosunku prawnego na takich samych zasadach, jak wnikające z postanowień umowy, jednak przez dłuższy okres – okres zakazu i dodatkowo 6 miesięcy od dnia odwołania tego zakazu.

W czwartek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz informowała, że rząd nie przewiduje działań osłonowych dla właścicieli galerii handlowych po ustawowych obniżkach czynszów na czas epidemii. Poprzednia wersja projektu ustawy ws. pakietu antykryzysowego zakładała obniżenie czynszów wynajmującym powierzchnie handlowe w galeriach handlowych powyżej 2.000 m. kw. o 90 proc. na określony czas.

Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) jest stowarzyszeniem zrzeszającym ponad 240 firm z branży nieruchomości oraz miejsc handlu i usług. W zarządzie PRCH zasiadają zarówno przedstawiciele wynajmujących, jak i najemców.

PAP

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również