fbpx
Strona głównaArchiwumTrump podpisał zgodę na ruch bezwizowy z Polską

Trump podpisał zgodę na ruch bezwizowy z Polską

-

Zniesienie wiz do USA stało się możliwe dzięki temu, że odsetek odmów przyznania wiz Polakom – liczony corocznie na koniec września – spadł poniżej 3 proc. Włączenie Polski do programu bezwizowego do końca bieżącego roku kilkukrotnie obiecywała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz na 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych. Piątkowa decyzja Donalda Trumpa oznacza, że już tylko kilka miesięcy dzieli nas od tego, by do USA móc jeździć bez wiz. To tylko kwestia przyjęcia tego programu i wdrożenia proceduralnych spraw.

– Procedura ruszyła. To oznacza, że od strony polskiej wszystkie wymogi zostały spełnione i zatwierdzone przez amerykańską administrację. Będzie musiał się jeszcze wypowiedzieć Kongres, ale to już tylko kwestie techniczne. Mówiono nam w Stanach, że jest to kwestia kilku-kilkunastu tygodni. Ogromnie się cieszę i jestem wdzięczny prezydentowi Donaldowi Trumpowi – oświadczył Andrzej Duda. Prezydent poinformował, że najkrótszy czas zakończenia procedur to pięć tygodni, jednak czasem trwa to i kilka miesięcy. Andrzej Duda liczy, że do końca roku Polacy będą już mogli podróżować bez wiz.

"Decyzja bardzo nas cieszy. Jest ona efektem dobrej współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi, w szczególności wspólnej akcji zachęcającej do zdobywania wiz do USA" – skomentował rzecznik rządu Piotr Müller . I dodał, że to właśnie wspólna akcja amerykańskiej ambasady i Polski doprowadziły do dobrego wyniku w zakresie przyjmowania wniosków wizowych, a tym samym do zlikwidowania samych wiz.

 

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również