fbpx
Strona głównaArchiwumHiszpańskie igranie ze służbami specjalnymi

Hiszpańskie igranie ze służbami specjalnymi

-

Jeszcze kilka miesięcy temu Pedro Sánchez nie wyobrażał sobie Pablo Iglesiasa na stanowisku kierowniczym. Co więcej, wizja posiadania kogoś takiego jak Iglesias w rządzie spędzało mu sen z powiek. Obecny premier Hiszpanii w jednym z wywiadów na krótko przed wyborami powiedział, że nie może spać, gdy wyobraża sobie Pablo Iglesiasa na ważnym stanowisku. I co?

Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Pablo Iglesias nie tylko zasiada w rządzie Sancheza, ale jak podają hiszpańskie media, ma zasiadać w Komisji Delegacyjnej Rządu do Spraw Wywiadu, która zna i zarządza tajemnicami państwa i odpowiada za realizację celów hiszpańskiej służby wywiadowczej.

Marzenia się spełniają

Zgodnie z doniesieniami dziennika „El Mundo”, Pablo Iglesias od dawno aspirował do bycia kimś więcej niż tylko koalicjantem. Aby spełnić marzenia lidera Podemos, Pedro Sanchez zdecydował się na zmianę prawa regulującego dostęp do Narodowego Centrum Inteligencji (CNI), a dokładniej Dekretu Królewskiego 1886/2011, który nie był nowelizowany od 2011 roku.

Ponadto dokonano nad wyraz rozszerzającej wykładni prawa 11/2002 w sposób szczegółowy odnoszącego się do zadań oraz składu Komisji Delegacyjnej Rządu do Spraw Wywiadu.

Bezpieczeństwo państwa zagrożone

Tymczasem eksperci do spraw bezpieczeństwa narodowego nie mają wątpliwości. Przyznanie dostępu do tego typu informacji osobie, która sympatyzuje z separatystami i ma skrajnie antysystemowe poglądy jak Pablo Iglesias, to błąd. Komisja Rządu do Spraw Wywiadu, do której należeć ma Iglesias, jest odpowiedzialna za opracowanie kierunków działań hiszpańskiego wywiadu. Członkowie komisji wyznaczają także cele działań tajnych służb, które przedkładają premierowi. Jeśli ten je zatwierdzi, zostają one uwzględnione w tajnym dokumencie zawierającym także sposób działania Narodowego Centrum Inteligencji (Centro Nacional de Inteligencia). Komisja prowadzi również okresowe monitorowanie i ocenę działań Narodowego Centrum Inteligencji.

I chociaż działania służb wywiadowczych owiane są tajemnicą, to chyba nikt nie ma wątpliwości, że kwestie takie jak kryzys w Katalonii są przedmiotem zainteresowania hiszpańskiego wywiadu. Zgodnie z ustawą regulującą CNI, do jego głównych zadań należy „zapobieganie i unikanie ryzyka lub zagrożenia, które mogą wpłynąć na niezależność i spójność terytorialną Hiszpanii, interesy narodowe oraz stabilność Państwa i legitymizację działających w jego imieniu instytucji”.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również