fbpx
Strona głównaArchiwumJak pozbyć się odpadów i jednocześnie wyprodukować energię

Jak pozbyć się odpadów i jednocześnie wyprodukować energię

-

Odpady komunalne mogą być skutecznie zamienione na energię elektryczną oraz ciepło. Nowa, przyjazna środowisku instalacja niedaleko Elektrowni Bełchatów będzie uzupełnieniem funkcjonującego w regionie systemu gospodarki odpadami. Dzięki specjalnemu urządzeniu mieszkańcy będą mogli na bieżąco monitorować pracę ITPOE.

– PGE Energia Ciepła współpracuje blisko z gminami, dostarczając ich mieszkańcom ciepło i energię elektryczną. Inwestycja w Bełchatowie, której zadaniem będzie odzysk energii zawartej w odpadach, pomoże także rozwiązać nowe wyzwanie, z jakim mierzą się gminy, czyli dostosowanie do nowych regulacji w obszarze gospodarki odpadami – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.

– Od 2014 roku odnotowujemy systematyczny wzrost ilości odpadów, których rocznie przybywa w Polsce ok. 500 tys. ton. Obecnie jest ich już ok. 12–13 milionów ton, a przewidujemy, że w 2025 r. będzie ich ok. 14,5–15 miliona – informuje prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej. Profesor Wielgosiński przybliża cały proces przerabiania odpadów – odpady (nazywane RDF – paliwo odpadowe), które nie są poddawane recyklingowi, w zdecydowanej większości trafiają do instalacji biologiczno-chemicznego przetwarzania, a następnie wytwarzana jest z nich energia elektryczna i cieplna.

Ilość powstających odpadów wymaga – zdaniem eksperta – wybudowania w Polsce jeszcze co najmniej kilku, a nawet kilkunastu lokalnych Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii.

Bezpieczna i przyjazna środowisku technologia

W Polsce działa już kilka podobnych instalacji, jak ta planowana na terenie Elektrowni Bełchatów (Instalacje Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii funkcjonują już w Bydgoszczy, Białymstoku, Warszawie, Krakowie, Koninie, Poznaniu, Szczecinie, Rzeszowie i Zabrzu), a od wielu lat zagranicą. Wiele europejskich miast, które szczególnie dbają o ochronę środowiska (np. Malmö, Sztokholm, Wiedeń, Paryż czy Londyn) ma tego typu instalacje i to często zlokalizowane w centrach miast.

Proces termicznego przetwarzania odpadów odbywa się na bazie bezpiecznej i sprawdzonej na świecie technologii z zastosowaniem tzw. kotła rusztowego. Wybór technologii ITPOE dla Bełchatowa został poprzedzony długimi i gruntownymi badaniami. Przeanalizowano technologię spalania w różnych odmianach złoża fluidalnego, w piecach rusztowym i obrotowym, w instalacjach plazmowych, a także w procesie pirolizy i zgazowania. Instalacja zostanie wybudowana z zastosowaniem najlepszych obecnie dostępnych technik (ang. BAT – best available techniques) i wyposażona będzie w system monitoringu procesu technologicznego oraz emisji zanieczyszczeń. Przekroczenie norm emisji spowoduje natychmiastowe jej wyłączenie. ITPOE są całkowicie bezpieczne i – jak pokazują badania – nie mają żadnego negatywnego wpływu na zdrowie ludzi.

– Coraz częściej odbiorcy energii zwracają na to uwagę, czy dostarczane ciepło jest wytwarzane w sposób ekologiczny – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes PGE Energia Ciepła.

Najwyższe standardy unijne

ITPOE Bełchatów będzie spełniać unijne wymogi w zakresie norm ochrony środowiska. Dzięki korzystnej lokalizacji – tuż obok Elektrowni Bełchatów – stanie się doskonałym uzupełnieniem funkcjonującego już w regionie systemu gospodarki odpadami. Do instalacji będą trafiały m.in. odpady komunalne wstępnie posortowane w miejscu ich powstawania, czyli tzw. frakcja resztkowa, pozbawiona resztek „bio” (zbierana osobno) oraz pozostałości z sortowania i podczyszczania frakcji selektywnie zebranej (z zawartości żółtych i niebieskich worków) – nienadające się do dalszego recyklingu. Brak frakcji „bio” w odpadach oraz ich wstępne posortowanie oznaczają, że uciążliwość zapachowa transportu odpadów do instalacji będzie praktycznie niewyczuwalna. Sama instalacja również nie będzie emitować uciążliwych zapachów – zastosowane rozwiązania (podciśnienie w hali rozładunkowej) uniemożliwią wydostawanie się ich na zewnątrz.

Część energii wyprodukowanej w instalacji – zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami – może zostać zakwalifikowana jako energia zielona, wytworzona z odnawialnych źródeł energii (OZE). Powstały w wyniku spalania odpadów żużel, po odpowiednim przygotowaniu i przetworzeniu, będzie można wykorzystać w gospodarce – przede wszystkim w cementowniach.

PGE ma tu doświadczenie

Dotychczasowe działania, zarówno na etapie przygotowania projektu, jak i w późniejszej fazie budowy, bazują na doświadczeniu, które Grupa PGE nabyła podczas przygotowania i realizacji budowy instalacji ITPOE w Rzeszowie oraz w trakcie jej obecnej eksploatacji.

Uruchomienie ITPOE Bełchatów planowane jest na 2024 rok. Instalacja będzie przetwarzaćć 180 tys. ton odpadów w ciągu roku i pracować minimum 8000 godz. rocznie.

Nominalna moc elektryczna brutto nowej instalacji dla Bełchatowa to minimum 23 MWe (przy produkcji wyłącznie energii elektrycznej) oraz minimum 17 MWe (przy produkcji energii elektrycznej i ciepła). Moc cieplna instalacji przy produkcji energii elektrycznej i ciepła wyniesie ok. 40 MWt.

itope bełchatów w liczbach - infografika z podsumowaniem

Materiał przygotowany we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również