fbpx
Strona głównaArchiwum„Jeszcze żaden kryzys nie stanowił takiego wyzwania dla filarów zachodniego liberalizmu”

„Jeszcze żaden kryzys nie stanowił takiego wyzwania dla filarów zachodniego liberalizmu”

-

Palacio na łamach „The Korea Herald” nawiązuje do zeszłorocznej Wystawy Sztuki w Wenecji i jej tematu: „Obyś żył w ciekawych czasach”. Chodzi o podkreślenie niepewności życia. Refleksja nad tym zdaniem – jej zdaniem – jest teraz aktualna bardziej niż kiedykolwiek.

– Wenecja to symbol rozumu, ludzkich wartości i zapierających dech w piersiach osiągnięć artystycznych. Dziś miasto, podobnie jak większość Europy, stoi puste, a świat wydaje się być na łasce Stanów Zjednoczonych i Chin, które są bardziej zainteresowane utrzymaniem konkurencji światowych potęg niż rozwiązaniem kryzysu COVID-19 – zauważa Palacio.

Ta konkurencja o globalne przywództwo jest także zderzeniem różnych modeli. System chiński faworyzuje społeczną harmonię leżącą u podstaw konfucjanizmu. System amerykański, czyli zachodni podkreśla prymat jednostki.

Reakcja na kryzys COVID-19 jeszcze bardziej pokazała różnice w tych modelach. W Chinach władze lokalne początkowo ukrywały informacje o wirusie, aby chronić reputację partii komunistycznej. Kiedy okazało się to nie do utrzymania, rząd wprowadził drakońskie blokady.
Z kolei w Stanach Zjednoczonych kryzys charakteryzuje się napięciem między indywidualnymi prawami do „życia, wolności i dążenia do szczęścia”, które zostały zapisane w Deklaracji Niepodległości, a koniecznością radykalnego działania . Żaden kryzys nie stanowił tak wszechogarniającego wyzwania dla filarów zachodniego liberalizmu.

Oczywiście wcześniej istniały zagrożenia dla życia. Widmo wymiany nuklearnej podczas zimnej wojny sugerowało możliwość ofiar znacznie przekraczających nawet najgorsze prognozy dla pandemii COVID-19. Natomiast w przypadku koronawirusa ryzyko jest namacalne. Nie ma lekarstwa, nie mówiąc już o szczepionce. Wywołało to jednocześnie poczucie bezradności, z którym nie radzą sobie żadne kraje.

– Jak dotąd blokady, kwarantanny i kontrole graniczne były powszechnie akceptowane jako konieczne, ale im dłużej będą one trwały, tym bardziej będą podważać fundamenty wolnych, liberalnych społeczeństw. W ostatnich dziesięcioleciach, gdy kapitalizm osiągnął swój szczyt, szczęście zaczęto utożsamiać z bezpieczeństwem ekonomicznym i dobrobytem – uważa Palacio.

Wraz z zagrożeniami dla życia i ograniczeniami wolności nadchodzący kryzys gospodarczy pogłębi wątpliwości co do zachodniego liberalizmu i osłabi jego pozycję w trwającym obecnie globalnym konkursie idei. Konieczne jest zatem, aby przywódcy zachodni nie tylko ograniczyli rozprzestrzenianie się COVID-19, ale także wspierali spójność społeczną, opracowali wiarygodną ścieżkę powrotu do wzrostu i normalności oraz ożywiali wartości i instytucje leżące u podstaw liberalnych społeczeństw demokratycznych. Aby odnieść sukces, będą musieli ożywić etos mówiący, że obywatelstwo pociąga za sobą zarówno obowiązki, jak i prawa.

DL/The Korea Herald

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również