fbpx
Strona głównaArchiwumMafie vatowskie ograbiają Europę z miliardów euro.

Mafie vatowskie ograbiają Europę z miliardów euro.

-

W latach 2007-2015 luka VAT-owska w Polsce rosła w zatrważającym tempie i o ile w 2007 roku skalę wyłudzeń podatkowych szacowano na 0,3 proc. PKB, to w 2015 było to już 3 proc. PKB. Eksperci PwC szacują, że w latach 2008-2015 wyprowadzono w ten sposób 220 mld zł. Kwota ta odpowiada 85 proc. wszystkich funduszy unijnych przyznanych Polsce w latach 2014-2020.

To, że mafie VAT-owskie w ostatnich latach miały się świetnie, potwierdza raport Najwyższej Izby Kontroli z czerwca 2018 roku. Wskazuje on, że w latach 2013-2015 zjawisko wyłudzeń VAT miało szeroką skalę.

„Nasiliło się wykorzystywanie fikcyjnych faktur. Groźne były także tzw. karuzele podatkowe, czyli tworzone przez oszustów struktury pozorujące przepływ towarów pomiędzy państwami Unii Europejskiej, służące wyłudzeniu podatku VAT. Administracja podatkowa i skarbowa nie była wówczas wystarczająco skuteczna w zwalczaniu oszustw związanych z VAT” – przeczytać można w raporcie NIK-u.

Okazuje się, że problem ten dotyczy nie tylko Polski. Szacuje się, że każdego roku państwa Unii Europejskiej mogą tracić nawet 152 mld euro.

– Wiele europejskich państw zmaga się z problemem luki w VAT. Zjawisko to oprócz oczywistych konsekwencji w postaci uszczuplania wpływów do budżetu, negatywnie oddziałuje również na uczciwych przedsiębiorców i ich konkurencyjność, a także psuje wizerunek całego kraju. Dlatego tak ważne jest, by uszczelnienie systemu podatkowego było priorytetem rządzących – mówi cytowany przez "Wprost" Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym PwC.

W poszczególnych krajach UE problem ma zróżnocowany rozmiar. Według szacunków w 2016 roku luki w podatku VAT w państwach członkowskich wahały się od 0,85 proc. w Luksemburgu do 35,88 proc. w Rumunii. I to właśnie Rumunia jest niechlubnym liderem raportu opublikowanego przez Komisję Europejską. W 2014 r. straciła ona aż 40,30 proc. tego, co powinna otrzymać z podatku od towarów i usług. W 2016 r. dokonano uszczelnienia systemu obniżająć poziom wyłudzenia do wspomnianego już 35,88 proc.

Duży problem z wyłudzeniami podatkowymi ma też Słowacja, gdzie w 2015 roku poziom wyłudzeń szacowany był na 29 proc. Trzeba jednak zauważyć, że nasi południowi sąsiedzi zrobili duży postęp w kwestii uszczelnień systemu podatkowego. 3 lata wcześniej państwo traciło aż 36,69 proc. należnych wpływów z VAT, a w 2016 roku było to już 25,68 proc.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

JS/Wprost

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również