fbpx
Strona głównaArchiwumMinister klimatu deklaruje bliższą współpracę z USA ws. atomu

Minister klimatu deklaruje bliższą współpracę z USA ws. atomu

-

– Jesteśmy zainteresowani pogłębieniem bilateralnej współpracy w obszarze energetyki jądrowej pomiędzy firmami z Polski i USA – powiedział minister klimatu Michał Kurtyka, który spotkał się w Waszyngtonie z przedstawicielami amerykańskiego departamentu energii. Głównymi tematami rozmów, jak wskazał resort klimatu, była współpraca w obszarze energetyki jądrowej, gazu oraz innowacji w sektorze energetycznym.

Minister klimatu podkreślił, że rozwój energii jądrowej, jako źródła zeroemisyjnego, jest dla Polski bardzo ważny i powinien być istotnym komponentem polskiego miksu energetycznego w kontekście wyzwań związanych z celami polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej.

Kurtyka zaznaczył, że Polska liczy na udział USA w realizacji programu polskiej energetyki jądrowej. Podkreślił też, że USA są dla naszego kraju głównym partnerem nie tylko w kwestii konwencjonalnych zasobów, ale też przyszłych źródeł energii. Aby uniezależnić się od niekorzystnych warunków dostaw gazu ziemnego, polski rząd konsekwentnie realizuje politykę zwiększania niezależności energetycznej poprzez dywersyfikację źródeł, kierunków i dostawców gazu ziemnego.

– Kontynuacja polsko-amerykańskiego dialogu jest dla nas bardzo ważna. Pozwala nam na wymianę wzajemnych doświadczeń i wiedzy. Dzięki temu możemy zastanowić się, jakiego typu źródła chcielibyśmy budować w Polsce, by odpowiadać na wyzwania związane z ograniczaniem emisyjności naszego miksu – powiedział Kurtyka.

W spotkaniach w Waszyngtonie, z udziałem sekretarza energii Stanów Zjednoczonych Dana Brouillette'a, uczestniczył również pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Przedstawiciele naszego rządu rozmawiali także z senatorami Kevinem Cramerem i Mike’m Braunem oraz z kongresmenem Garrettem Gravesem. Spotkał się również z firmami zrzeszonymi w Polsko-Amerykańskiej Radzie Biznesu.

PAP

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również