fbpx
Strona głównaArchiwumMożemy mieć pięć razy więcej farm fotowoltaicznych. Niezbędne są magazyny energii!

Możemy mieć pięć razy więcej farm fotowoltaicznych. Niezbędne są magazyny energii!

-

Hamulcem rozwoju wielkoskalowej PV w Polsce jest problem z wydawaniem warunków przyłączeniowych na taką farmę. Wszystko przez potencjalne ryzyko wytworzenia nagle zbyt dużej mocy i „wtłoczenia” jej do systemu.

– Z powodu takiego ryzyka operator sieci dystrybucyjnej nie zgadza się na przyłączenie takiej farmy. Gdybyśmy zamontowali tam nawet mały magazyn energii, który kompensuje takie ryzyka, to zanotowalibyśmy nawet 5-krotny wzrost liczby takich farm w Polsce – prognozuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

PIERWSZY TAKI MAGAZYN ENERGII KINETYCZNEJ TRZY W JEDNYM TYLKO O UNAS! POLSKA MYŚL, POLSKA TECHNOLOGIA, POLSKA FIRMA! – CZYTAJ TUTAJ
 

Nad stworzeniem takiego „bezpiecznika” dla sieci pracują już firmy z branży, ale na razie nie ma gotowego systemu. Na pewno wdrożenie takich rozwiązań przyspieszyłaby zmiana prawa, o którą od pewnego czasu apeluje Polska Izba Magazynowania Energii. Stowarzyszenie chce, by magazyny energii mogły świadczyć usługi energetyce systemowej, która odczuwa problemy z bilansowaniem wzrastającego udziału odnawialnych źródeł energii w systemie.

Zmiana prawa, przy objęciu nią także przydomowych magazynów, pomogłaby stworzyć alternatywny system, który chroniłby OSD przed nagłymi skokami napięcia, a z drugiej strony producentom energii dałby możliwość „przechowywania” w prywatnych magazynach energii swoich chwilowych nadwyżek. 

– Może się okazać, że mamy farmę fotowoltaiczną z dużym magazynem, mamy wokoło tej farmy 100-200 mniejszych magazynów energii. I może się okazać, że na bazie pewnych kalkulacji Polskie Sieci Energetyczne nie będą musiały inwestować w budowanie infrastruktury w tym rejonie – tłumaczy Dawid Zieliński. Stworzenie takiego systemu to ogromne wyzwanie, zwłaszcza informatyczne.

– Tak naprawdę chodzi o skomunikowanie Polskich Sieci Energetycznych, operatorów sieci dystrybucji, prosumentów w jednym dużym systemie. Czy to ma być rola państwa? Czy może powinien to rozwiązać komercyjny projekt? Myślę, że jeśli państwo samo się za to nie zabierze, to rynek to zrobi – podsumowuje Dawid Zieliński.

 

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również