fbpx
Strona głównaArchiwumNie wszyscy dostaną zwrot podatku w tych samych terminach

Nie wszyscy dostaną zwrot podatku w tych samych terminach

-

W tym roku w rozliczeniach z fiskusem zapanowało pewne zamieszanie. Z uwagi na to, że w usłudze Twój e-PIT wstępnie wypełnione zeznania dostępne są dopiero od 15 lutego, wprowadzono zasadę, że najwcześniejszym terminem złożenia zeznania jest właśnie 15 lutego. Taki termin złożenia mają zatem wszystkie zeznania składane od 1 stycznia do 15 lutego. Zeznania składane później mają już taki termin złożenia, w jakim są składane lub w którym zostaną zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT.

Zwrot nadpłaty, gdy zaliczki były wyższe niż roczny podatek

Ale to nie jedyny element związany ze składaniem zeznań, na który warto zwrócić uwagę. Pewne zamieszanie istnieje także w przypadku terminów zwracania nadpłaty. Czasy, gdy wszystkich obowiązywał jeden trzymiesięczny termin zwrotu, odeszły już do przeszłości. Teraz wszystko zależy od tego, kiedy i w jakiej postaci złożony zostanie nasz roczny PIT.

Zanim jednak wyjaśnimy, w jakich terminach zwracany będzie podatek (nadpłata), przypomnijmy, że nadpłata to podatek, który albo zapłaciliśmy nienależnie, albo w wysokości wyższej niż należna. Taki nadpłacony podatek podlega zwrotowi. Najczęściej pojawia się wtedy, gdy po zakończeniu roku korzystamy z ulg podatkowych. Możliwe jednak są też inne sytuacje, np. gdy wpłacaliśmy za wysokie zaliczki. A może się tak zdarzyć w różnych sytuacjach, np. wtedy, gdy płatnik pobrał od nas normalnie wyliczone zaliczki, z pracowniczymi kosztami uzyskania przychodów, a my mamy prawo do tzw. autorskich kosztów (zawiązanych z przenoszeniem praw autorskich).

Tak czy inaczej, jeżeli w wyniku rozliczenia rocznego okaże się, że w ciągu roku wpłaciliśmy (lub płatnik pobrał od nas) więcej, niż należy się fiskusowi, nadwyżka podlega zwrotowi. Ale może się też okazać i tak, że po zwrocie takiej nadpłaconej kwoty, złożymy korektę zeznania, w której nadpłata okaże się niższa niż to, co nam już fiskus zwrócił. Wtedy część zwróconej kwoty trzeba będzie ponownie dopłacić na nasze konto podatkowe (w tym roku wpłat z tytułu rozliczenia PIT dokonujemy na indywidualne mikrorachunki podatkowe) i to zazwyczaj wraz z odsetkami.

Fiskus zwraca szybciej, gdy rozliczamy się elektronicznie

Jak już wspomnieliśmy, termin zwrotu nadpłaty zależy obecnie przede wszystkim od tego, w jakiej formie składane jest zeznanie. A w tym roku także od tego, kiedy ono zostanie złożone. W przypadku zeznań złożonych przed 15 lutego, za termin złożenia zeznania uważany będzie 15 lutego. Od tego dnia będzie zatem liczony termin na zwrot nadpłaty, który w tym przypadku wynosi 45 dni. A zatem zwrot nadpłaty powinniśmy otrzymać najpóźniej 1 kwietnia.

Dla zeznań składanych później termin liczony jest w przypadku złożenia zeznania elektronicznie jako 45 dni od dnia złożenia zeznania. Oznacza to, że gdy np. zeznanie zostanie złożone 28 lutego, nadpłata powinna być zwrócona do 12 kwietnia. Natomiast w przypadku złożenia zeznania w formie tradycyjnej, czyli papierowej, niezależnie od tego, czy udamy się z zeznaniem osobiście do urzędu skarbowego, czy też wyślemy je pocztą, termin zwrotu nadpłaty wynosi 3 miesiące od jego złożenia. A zatem, jeśli tak jak w poprzednim przykładzie zeznanie zostało złożone 28 lutego, to zwrot powinien nastąpić najpóźniej 28 maja.

W usłudze twój e-PIT wszystko zależy od terminu akceptacji

W jeszcze innej sytuacji są podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT. W ramach tej usługi fiskus przygotowuje za nas wstępnie wypełnione zeznania (w tym roku są to zeznania PIT-37, PIT-36 i PIT-38). Takie przygotowane przez urzędników zeznanie można albo zatwierdzić bez zmian (zgodzić się na wyliczenia fiskusa), albo poprawić, albo też odrzucić w całości. W tym ostatnim przypadku konieczne jest samodzielne złożenie zeznania. Jeśli nie zrobimy nic z zeznaniem udostępnionym w usłudze Twój e-PIT, ale złożymy przed końcem kwietnia samodzielnie przygotowane zeznania, to fiskus musi przyjąć, że właściwym rozliczeniem jest samodzielnie przygotowany i złożony PIT, a nie to, co przygotowali urzędnicy.

W przypadku zeznań przygotowanych w ramach usługi Twój e-PIT termin zwrotu nadpłaty wynosi 45 dni od zaakceptowania rozliczenia przygotowanego przez fiskusa. Jeśli zatem podatnik zaakceptuje swoje rozliczenie np. 15 lutego, to zwrot musi nastąpić najpóźniej 1 kwietnia. Jeśli zaś zrobi to np. 20 kwietnia, zwrot musi nastąpić najpóźniej 3 czerwca.

Jeśli podatnik nie zaakceptuje przygotowanego przez fiskusa rozliczenia i nie złoży własnej wersji zeznania, zeznanie przygotowane przez fiskusa staje się ważne. W takim przypadku za datę jego złożenia uważany jest ostatni dzień rozliczeń, czyli 30 kwietnia. W tym przypadku zwrot nadpłaty powinien nastąpić zatem najpóźniej do 13 czerwca.

Po korekcie zeznania na zwrot poczekamy dłużej

Terminy na zwrot nadpłaty podatku ulegają zamianie w przypadku, gdy przed dokonaniem zwrotu podatku (nadpłaty) podatnik złoży korektę zeznania. Na taki zwrot fiskus ma zawsze dwa miesiące licząc od daty złożenia korekty. W przypadku zeznań złożonych elektronicznie nie może być jednak krótszy niż 45 dni od momentu złożenia zeznania korygowanego, a w przypadku zeznań papierowych krótszy niż trzy miesiące od złożenia zmienianego zeznania.

Może się zatem okazać, że w konkretnym przypadku na zwrot wynikający z korekty zeznania podatnik poczeka dłużej niż dwa miesiące. Nie jest to co prawda możliwe w przypadku zeznań elektronicznych, ale już w przypadku papierowych tak. Jeśli podatnik złoży takie papierowe zeznania np. 20 kwietnia, a korektę 24 kwietnia, to fiskus musi mu co prawda zwrócić nadpłacony podatek w ciągu dwóch miesięcy, ale nie może tego równocześnie zrobić wcześniej niż 20 lipca (trzy miesiące od złożenia poprawianego zeznania, a to zostało złożone 20 kwietnia).

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również