fbpx
Strona głównaArchiwumOdpowiedzialność i wrażliwe serca receptą na trudny czas

Odpowiedzialność i wrażliwe serca receptą na trudny czas

-

– Dwa trendy określają obecnie wyzwania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, jakie stoją przed narodowymi czempionami. Pierwszy to wątek ekologiczny. Wiąże się on ze szczególną troską o lokalne środowisko i dbanie o dobrostan ekologiczny. Drugi wątek odnosi się do uwarunkowań i przemian społecznych. Chodzi tutaj o kształtowanie u młodych ludzi, poprzez różnego rodzaju projekty i programy, etosu nowoczesnego patrioty. Pokazanie młodzieży, że zaangażowanie w sprawy społeczne, solidarność, poświęcenie i roztropność to wartości atrakcyjne i godne naśladowania. Największe spółki z udziałem Skarbu Państwa powinny szczególnie w tych dwóch obszarach przecierać szlaki, tam gdzie nie są one jeszcze przetarte, dawać dobry przykład i być pod tym względem liderami w swoim regionie – uważa Paweł Ernst, Wiceprezes Zarządu Fundacji KHGM.

Nie da się ukryć, że w ostatnich kilkunastu miesiącach wyzwania te zweryfikowała pandemia COVID-19. Rok 2020 i początek 2021 to czas pod tym względem szczególny również dla KGHM Polska Miedź SA. Nie znaczy to jednak, że działania miedziowego koncernu na tym polu koncentrowały się w tym czasie tylko i wyłącznie na walce z koronawirusem, choć niewątpliwie ta walka zdominowała większość projektów związanych z CSR.

Pamiętamy o seniorach

KGHM przystąpił do rządowego programu Solidarnościowy Korpus Pomocy Seniorom. – Wspieramy seniorów i osoby samotne w ramach rządowego programu. Wiemy, że taka pomoc teraz jest szczególnie cenna. W czasie pandemii, kiedy pojawiają się wyzwania związane z ochroną zdrowia i izolacją, seniorzy mogą liczyć na wsparcie i dobre słowo od naszych wolontariuszy – zaznacza Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, Dyrektor Naczelny ds. Komunikacji w KGHM Polska Miedź S.A.

Firma, przy wsparciu wolontariuszy, regionalnych Ośrodków Pomocy Społecznej, Caritasu i lokalnych organizacji pozarządowych przygotowała plan działań zwiększający bezpieczeństwo seniorów. Przekazała też osobom potrzebującym pakiety ze środkami bezpieczeństwa, w tym maseczkami i środkami do dezynfekcji. Paczki ze środkami ochrony trafiły m.in. do seniorów, którymi opiekują się wolontariusze Caritas z Wrocławia, Legnicy, Świdnicy i Zielonej Góry. Wsparcie otrzymali również podopieczni ośrodków pomocy społecznej samorządów z Zagłębia Miedziowego.

Oprócz maseczek i płynu do dezynfekcji seniorzy otrzymali również ulotki z niezbędnymi informacjami dotyczącymi m.in. zachowania w czasie pandemii i pomysłami na spędzenie wolnego czasu, a także paczki z pomocą żywnościową. W paczkach tych znalazły się najbardziej potrzebne produkty, głównie artykuły spożywcze o długim terminie ważności. Miedziowa spółka przeznaczyła na tego typu działania ponad 400 tys. zł. Jednak nie o samą materialną pomoc chodziło, bo wielu seniorów tak naprawdę najbardziej potrzebowała po prostu bliskiego kontaktu z drugim człowiekiem.

Fot. KGHM Polska Miedź SA

O seniorach wolontariusze KGHM nie zapomnieli również z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. W styczniu najstarsi mieszkańcy z Dolnego Śląska otrzymali prezenty, m.in. pojemniki na leki, artykuły kosmetyczne, kalendarze oraz wykonane ręcznie przez najmłodszych mieszkańców regionu kartki. Upominki i życzenia trafiły do najbardziej potrzebujących dzięki współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami, takich jak „Imelda” z Chojnowa, Związek Dużych Rodzin 3Plus z Legnicy i Prochowicki Ośrodek Kultury i Sportu.

– Od lat współpracujemy z seniorami. Jesteśmy z nimi także w czasie izolacji. To, że o nich pamiętamy, jest dla nas oczywiste – podkreśla Anna Mazurkiewicz z Głogowskiego Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”, które przy finansowanym wsparciu KGHM zorganizowało akcję w Głogowie.

Szlachetne serca

– Rok 2020 pokazał, że nic nie jest oczywiste. Nauczył nas radzić sobie z nieprzewidywalnymi sytuacjami. Pokazał, że możemy liczyć na szlachetne serca pracowników KGHM. Za wyjątkowe zaangażowanie wszystkim i każdemu z osobna bardzo dziękuję – mówi Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA.

Podziękowania należą się pracownikom miedziowego giganta za udział w kilkudziesięciu projektach skierowanych do mieszkańców Zagłębia Miedziowego. Wolontariusze koncernu na spektakularną skalę włączyli się na przykład w ogólnopolską akcję „Szlachetna Paczka”. Podarunki dla rodzin przygotowano w ramach oddziałów KGHM, ale również indywidualnie. Tych przygotowanych przez grupy pracowników było ponad 100. Wolontariusze KGHM włączyli się też w akcję pomocy pogorzelcom z Lubina (matka samotnie wychowująca dzieci dostała zapasy żywności i potrzebne artykuły, jak odzież czy środki higieniczne), a ci zrzeszeni w klubach krwiodawców oddali w ubiegłym roku ponad tysiąc litrów krwi. Do tego wyniku trzeba doliczyć jeszcze indywidualnych dawców oraz dawców osocza, zwłaszcza od ozdrowieńców. Wolontariusze bez wahania odpowiedzieli na apele stacji krwiodawstwa w regionie. Miedziowa spółka została laureatem nagrody w kategorii FIRMOWY WOLONTARIAT.

Piecza nad dziećmi

KGHM pomaga seniorom, ale nie zapomina też o najmłodszych. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu swoich pracowników spółka przekazała ponad 40 tys. zł na rzecz dzieci z pieczy zastępczej w Zagłębiu Miedziowym. Zarząd KGHM zadeklarował, że za każdy wypełniony kwestionariusz przekaże 5 zł na placówkę opiekuńczą. Ankiety wypełniło ponad 8 tys. pracowników, czyli aż 43 proc. załogi KGHM Polska Miedź SA. Pieniądze trafiły do 13 powiatów wskazanych przez pracowników (m.in. lubińskiego, głogowskiego i polkowickiego) i zostały przeznaczone na rehabilitacje, kursy i pomoce naukowe dla dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych. Starosta lubiński Adam Myrda z tej okazji podziękował za wsparcie i przypomniał, że KGHM od lat angażuje się w programy społeczne w Zagłębiu Miedziowym.

Fot. KGHM Polska Miedź SA

– Dla KGHM ważne jest takie zarządzanie, które pozwala załodze na efektywność w pracy i zaangażowanie m.in. w działalność wolontariacką. Frekwencja w przeprowadzonych badaniach pokazuje, że nasi pracownicy mają ogromne pokłady wrażliwości i chcą angażować się w pomoc dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego – przyznaje Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, Dyrektor Naczelny ds. Komunikacji w KGHM Polska Miedź SA.

Warto przypomnieć, że koncern w swoich prospołecznych działaniach mocno angażuje się w pieczę zastępczą. W 2018 r. zainicjował akcję poszukiwania rodziców zastępczych dla najmłodszych mieszkańców Zagłębia Miedziowego o tytule MiedzRodzine.pl. W kampanię zaangażowały się wszystkie pobliskie samorządy powiatowe, a także inne firmy z regionu. Dzięki temu udało się znaleźć kilkanaście małżeństw gotowych stać się rodzinami zastępczymi.

Monitory, notebooki i robot Dobot

Spółka wspiera również rozwój i postępy naukowe swoich podopiecznych. Na początku lutego przekazała szkołom objętym patronatem KGHM w ramach programu „Kompetentni w branży” blisko 170 tys. zł na doposażenie sal i pracowni technicznych. Za te środki zakupione zostały m.in. monitory interaktywne, notebooki, projektory, tablety graficzne oraz specjalistyczne urządzenia, jak robot Dobot z widzeniem maszynowym do nauki robotyki, piec tyglowy, pompy oraz autotransformatory.

Fot. KGHM Polska Miedź SA

– KGHM, angażując się w program współpracy ze szkołami branżowymi, zakładał przede wszystkim podniesienie poziomu nauczania. Wsparcie dla placówek daje nam gwarancję, że uczniowie kształcą się na najwyższej klasy sprzęcie. Mamy pewność, że wszystko odpowiada technologiom stosowanym w koncernie – przyznaje Arleta Chorąży, Dyrektor Departamentu Efektywności Zawodowej Pracowników w KGHM.

Programem „Kompetentni w branży” objętych jest 9 szkół technicznych i branżowych m.in. w Lubinie, Legnicy i Polkowicach. Placówki kształcą uczniów w zawodach istotnych z punktu widzenia przemysłu miedziowego. Program zakłada ścisłą współpracę na linii szkoła – koncern. Uczniowie mogą liczyć na merytoryczną pomoc pracowników spółki, są angażowani w różnorodne przedsięwzięcia rozwojowe, mają możliwość otrzymania stypendium naukowego oraz możliwość odbycia praktycznej nauki zawodu w formie miesięcznego stażu i zajęć praktycznych. Aktualnie w klasach patronackich jest ponad 1900 uczniów. Patronatem objętych jest 14 zawodów.

Czas próby

Warto też dodać, że w 2021 r. spółka weszła ze Złotą Kartą Lidera Bezpiecznej Pracy. W minionych 12 miesiącach w całej firmie o niemal 29 proc. spadła liczba uznanych wypadków przy pracy (rok do roku) – z 299 urazów zanotowanych na koniec 2019 r. do 213 zarejestrowanych na koniec 2020 r. Złota Karta Lidera Bezpiecznej Pracy jest przyznawana na okres dwóch lat przez Komisję Wyboru Liderów Bezpiecznej Pracy działającą przy Centralnym Instytucie Ochrony Pracy Państwowy Instytut Badawczy (CIOP). KGHM swoją pierwszą kartę otrzymał już w 2000 a pierwszą złotą w roku 2002. Od tego czasu spółka nieprzerwanie utrzymuje pozycję lidera bezpiecznej pracy.

– Bezpieczeństwo załogi to bezwzględny priorytet. Ubiegły rok i pandemia przyniosły nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa pracy. Był to rok próby dla nas wszystkich. Udowodniliśmy, że przemyślane i odważne decyzje, konsekwencja we wprowadzaniu w życie procedur, a przede wszystkim współpraca i odpowiedzialność wszystkich pracowników są skuteczną receptą na tak trudny czas – podsumowuje Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA.

MATERIAŁ PRZYGOTOWANY WE WSPÓŁPRACY Z KGHM POLSKA MIEDŹ SA

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również