fbpx
Strona głównaArchiwumOstatni dzwonek na mały ZUS w tym roku

Ostatni dzwonek na mały ZUS w tym roku

-

Mały ZUS funkcjonuje od 2019 r. Od 1 lutego 2020 r. doszło do zmian korzystnych dla przedsiębiorców (wzrósł m.in. próg osiąganego przychodu upoważniającego do płacenia niższych składek – z 67,5 tys. zł do 120 tys. zł – stąd "Mały ZUS Plus"). Jest to próba odpowiedzi na postulaty najmniejszych przedsiębiorców, dla których składka ZUS była barierą nie do przeskoczenia i wyzwaniem pozwalającym kwestionować w ogóle sens prowadzenia działalności gospodarczej.

Od początku lutego z możliwości opłacania niższych składek ZUS może skorzystać każdy przedsiębiorca, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym był nie wyższy niż 120 tys. zł (poprzednio limit ten wynosił 63 tys. zł). W przypadku składek płaconych w 2020 roku pod uwagę należy brać przychody z 2019 roku. Trzeba też zwrócić uwagę, że dla ustalenia limitu znaczenia ma przychód, a nie dochód podatnika, a zatem co do zasady suma wynikająca ze wszystkich wystawionych w 2019 roku faktur lub rachunków. W przypadku podatników VAT, chodzi oczywiście o kwoty netto (bez kwoty VAT).

Dodatkowo, aby z ulgi korzystać, konieczne będzie udowodnienie, że działalność była prowadzona w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Aby ułatwić przedsiębiorcom wyliczenie podstawy wymiaru składek, ZUS przygotował specjalny kalkulator, dostępny na stronie eskladka.pl. Przedsiębiorca będzie musiał tam podać przychód i dochód za zeszły rok. Kalkulator sam przypomina również, że jeżeli przedsiębiorca wliczył składki na ubezpieczenia społeczne za siebie lub osobę współpracującą w koszty uzyskania przychodu, to musi je doliczyć do rocznego dochodu. Należy jednocześnie pamiętać, że bez zmian oblicza się minimalną i maksymalną podstawę wymiaru składek.

Aby korzystać z preferencyjnych składek "Mały ZUS Plus", trzeba złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych dwa dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem odpowiednio: 05 90 albo 05 92, które są przypisane do tzw. małego ZUS). Trzeba to zrobić najpóźniej do poniedziałku 2 marca 2020 roku (czas na to był do końca lutego, ponieważ jednak ostatnim dniem lutego była sobota, termin ten upływa w najbliższy dzień roboczy po niej, czyli w poniedziałek 2 marca). Konieczne będzie też złożenie w marcu dodatkowego dokumentu, czyli dokumentu rozliczeniowego za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej.

Osoby, które dotychczas korzystały już z niższych składek (małego ZUS), nie muszą ponownie zgłaszać chęci korzystania z tego rozwiązania. Mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia składek – najpierw w lutym (za styczeń – na starych zasadach), a później w marcu (za luty – na nowych zasad). Warto o tym pamiętać, bo co do zasady dokumenty takie składa się tylko raz na początku działalności. Nie trzeba ich później składać już w kolejnych miesiącach. Ale trzeba to zrobić za każdym razem, kiedy następuje zmiana, a zatem kończy się np. dwuletni okres korzystania ze stawek obniżonych. Jak widać, to samo dotyczy przejścia z zasad Małego ZUS, na Mały ZUS Plus.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również