fbpx
Strona głównaHistoriaPamięć o lokalnych Bohaterach - akcja godna wsparcia i popularyzacji

Pamięć o lokalnych Bohaterach – akcja godna wsparcia i popularyzacji

-

Celem Fundacji Ludzie są Najważniejsi jest upamiętnianie osób zmarłych oraz dbanie o miejsca pamięci osób zasłużonych dla lokalnej społeczności lub kraju. Fundacja prowadzi m.in. ogólnopolską akcję „Pamięć o lokalnych Bohaterach”, w ramach której dba o lokalne miejsca pamięci. Do akcji tej przyłączyły się lokalne samorządy, ochotnicze straże pożarne, młodzieżowe rady miasta, jednostki strzeleckie.

– Ważny dla nas jest również aspekt edukacyjny, dlatego przygotowujemy materiały o historii danych miejsc, jak zrobiliśmy to np. ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej – mówią przedstawiciele Fundacji.

W ramach akcji „Pamięć o lokalnych Bohaterach” w przeddzień święta flagi oraz kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja wolontariusze działający na rzecz Fundacji we współpracy z Jednostką Strzelecką 1006 Płońsk zaopiekowali się mogiłą Powstańców 1863 roku znajdującą się na cmentarzu w Radzyminie – Gmina Naruszewo, gdzie spoczywa Edmund Moczarski. Ich działania obejmowały wyczyszczenie pamiątkowej płyty oraz uporządkowanie terenu wokół.

Radzymin to kolejny punkt na mapie Polski, do którego zawitała Fundacja. Wcześniej zespół Fundacji udał się do Szydłowca w województwie mazowieckim, gdzie zaopiekował się pomnikiem straceńców w lesie „Korzonek”. Po wyczyszczeniu go, uprzątnięciu terenu wokół a także przyozdobieniu go nową dekoracją, wolontariusze ustawili przy pomniku znicz na znak pamięci o tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. Akcja została zorganizowana we współpracy z Gminą Szydłowiec, Młodzieżową Radą Miejską Szydłowiec oraz Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Koło Szydłowiec.

Zachęcamy do zapoznania się z rysem historycznym Organizacji Podziemia Niepodległościowego, które działało na terenie Szydłowca, opowiedzianym przez Zofię Pawlak – prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Szydłowiec, córkę Czesława Barszcza pseud. „Lis”.

Wolontariusze w ramach akcji zawitali też do Sochaczewa. Wspólnie z Pawłem Rozdżestwieńskim – dyrektorem Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą przygotowali materiał wideo, w którym przedstawiona została historia cmentarza na sochaczewskim Trojanowie.

„Spoczywa tutaj ponad 3690 żołnierzy Wojska Polskiego 1939 roku. Jest to jeden z największych cmentarzy wojennych Wojska Polskiego z II Wojny Światowej. Porównywalny z cmentarzami, symbolami na Monte Cassino, czy cmentarzem Ludowego Wojska Polskiego w rejonie Żagania”.

„Spoczywają tu polegli żołnierze Wojska Polskiego wszystkich narodowości i wszystkich wyznać żyjących w II Rzeczypospolitej”.

Takie akcje godne są wsparcia i popularyzacji. Wszak jak mawiał Jan Paweł II: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”…

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również