Ten kontrakt stanowi największy projekt eksportowy Gazpromu – jego ogólna wartość może wynosić nawet ok. 400 miliardów USD. Gazociąg ma długość 2,2 tys. kilometrów i docelowo ma nim płynąć 38 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Chiński rynek gazowy jest najszybciej rozwijającym się obecnie na świecie. Możliwe, że w przyszłości stanie się największy na rynku globalnym.
Umowa została zawarta na okres 30 lat. Źródłem gazu dla realizacji umowy będą złoża na Syberii Wschodniej. Przedstawiciele Rosji informują, że pierwsze pół roku działania gazociągu będzie traktowane jako etap wstępny. Po jego upływie dostawy mają być stopniowo zwiększane. Według Gazpromu minimalne zobowiązania wynoszą odpowiednio: 5 mld m3 w roku 2020, 10 mld m3 – w 2021 i 15 mld m3 – w 2022.
Wielkość złóż, z których popłynie gaz do Chin w ramach kontaktu, szacuje się na 1,2 bln m3 dla złoża Czajanda i 2,7 bln m3 dla złoża Kowykta.
Osiągnięcie pełnej przepustowości gazociągu (38 mld m sześć. rocznie), Chiny staną się drugim konsumentem rosyjskiego gazu na świecie.
JS/Business Insider