fbpx
Strona głównaArchiwumPolskie firmy w walce z koronawirusem

Polskie firmy w walce z koronawirusem

-

Łącznie już ponad 100 mln zł przekazały polskie firmy na wsparcie walki z koronawirusem. A nie możemy zapominać o delegowaniu pracowników, przestawieniu produkcji na potrzeby służb medycznych, czy zaangażowanie w badania nad skuteczną szczepionką i szybkimi testami na wykrywalność koronawirusa.

Wpływ COVID-19 na polską gospodarkę będzie bardzo duży. Ministerstwo Finansów już ścięło budżetowe prognozy wzrostu gospodarczego na ten rok niemal o połowę. W tym kontekście postawa polskich przedsiębiorców jest naprawdę budująca. W walkę z koronawirusem zaangażowały się z jednej strony spółki skarbu państwa, traktując to jako swoją powinność, z drugiej zaangażowały się również prywatne firmy, z których większość tak naprawdę jest niepewnych jutra. I to właśnie postawa tych prywatnych firm budzić powinna największe uznanie. Są wśród nich przedsiębiorstwa duże, średnie i małe. Z wszelkich możliwych branż. Jest również sieć sklepów Żabka, która jest jedną z najaktywniejszych firm w walce z COVID-19. W pierwszym kroku przekazała 4,5 mln złotych na działania związane z zagrożeniem epidemicznym oraz 2 mln złotych na zakup testów w kierunku SARS-CoV-2, które wykonuje Warsaw Genomics. Od 15 kwietnia rozpoczęła też dostawy maseczek ochronnych przeznaczonych do sprzedaży dla klientów. Dystrybuując maseczki, Żabka Polska zrezygnowała całkowicie z zysku, oferując klientom towar po cenie zakupu. Prowadzi też dostawy dla Poznańskiego Centrum Sanitarno-Epidemiologicznego, któremu codziennie dowozi kanapki i dania gotowe dla pracujących praktycznie bez przerwy laborantów badających próbki testów i całego personelu Sanepidu.

Żabka od początku kwietnia działa również aktywnie na rzecz szpitali zakaźnych. Wraz ze swoimi klientami, użytkownikami aplikacji żappka, zebrała już ponad 2 mln zł w akcji zorganizowanej dla 16. regionalnych szpitali zakaźnych.

– W naszą akcję zaangażowało się ponad 170 tysięcy użytkowników, którzy przekazali swoje żappsy na szczytny cel pomocy szpitalom zakaźnym. Jesteśmy dumni, że wspólnie mogliśmy już zebrać ponad 2 miliony złotych i pierwsze środki finansowe zostały przekazane szpitalom. To dowód na to, że tylko działając razem, możemy więcej – mówi Tomasz Blicharski, wiceprezes zarządu ds. finansowych i rozwoju firmy Żabka Polska.

Najczęściej ofiarowywane są cegiełki w wysokości 100 punktów. Blisko połowa wspierających akcję zdecydowała się na przekazanie od 100 do 400 żappsów. Sieć Żabka podwaja każdą przekazaną kwotę w aplikacji mobilnej i zachęca do angażowania się w pomoc szpitalom.

Placówki dziękują darczyńcom i informują, że otrzymane środki przeznaczane są m.in. na zakup urządzeń do dezynfekcji, kardiomonitorów, łóżek dla pacjentów oraz środków ochrony osobistej dla personelu medycznego.

– Środki, które otrzymaliśmy, zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego, takiego jak kardiomonitory, respiratory, ECMO oraz sprzęt do wspomagania oddychania u pacjentów zakażonych koronawirusem, których obecnie hospitalizujemy w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Dziękujemy za hojność i otwarte serca, odczuwamy wsparcie, które pomaga nam codziennie stawiać czoła nowym wyzwaniom medycznym i logistycznym. Solidarność społeczna jest dziś bardzo ważna – podkreśla Iwona Sołtys, kierownik Działu Obsługi Pacjenta CSK MSWiA w Warszawie.

– W imieniu Szpitala Jednoimiennego Zakaźnego w Puławach bardzo dziękuję Żabka Polska Sp. z o.o. za darowiznę pieniężną w kwocie 120 tys. złotych, którą przekazaliśmy na zakup niezbędnego sprzętu medycznego dla puławskiego szpitala (kardiomonitory, ssaki elektryczne). Dzięki tej darowiźnie będzie również możliwa poprawa infrastruktury i dostosowanie pomieszczeń szpitalnych do wymogów epidemiologicznych, stwarzających bezpieczeństwo pracowników i pacjentów – mówi Piotr Rybak, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach.

– Dzięki hojności klientów Żabki nasz szpital otrzymał znaczącą kwotę, którą sukcesywnie przeznaczamy jako dofinansowanie do zakupu sprzętu i materiałów niezbędnych do walki z koronawirusem – dodaje dyrektor Maciej Hoppe z Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego RSS im. Dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu.

To dobrze, że zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci doskonale zdają sobie sprawę, że tylko działając wspólnie, uda się przetrwać ten trudny czas i wyjść z tej walki zwycięsko.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również