fbpx
Strona głównaSportPrezydent Andrzej Duda pojedzie na otwarcie igrzysk w Pekinie i spotka się...

Prezydent Andrzej Duda pojedzie na otwarcie igrzysk w Pekinie i spotka się z Xi Jinpingiem

-

Kumoch był pytany przez dziennikarzy, czy prezydent Duda poleci do Chin na uroczystość otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich. – Jeżeli oczywiście nie zmieni się w żaden sposób sytuacja epidemiczna albo sytuacja bezpieczeństwa u naszych granic, prezydent planuje wziąć udział w otwarciu igrzysk olimpijskich w Chinach i wesprzeć w ten sposób polskich sportowców – powiedział Kumoch.

Zaznaczył, że tradycyjnie prezydent bierze udział w otwarciu igrzysk. Dodał też, że Polska w 2023 roku będzie gospodarzem igrzysk europejskich.

Kumoch był dopytywany, czy odbędzie się spotkanie prezydenta Dudy z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. – Będzie spotkanie z przewodniczącym Xi, stosunki między oboma przywódcami są bardzo dobre – podkreślił prezydencki minister.

Igrzyska w Pekinie rozpoczynają się 4 lutego i trwać będą do 20 lutego.

– Polska jest suwerennym narodem i sama decyduje o swojej polityce wobec Chin (…) Polska jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, ale Polska ma też bardzo przyjazne stosunki z Chinami – powiedział z kolei w rozmowie z Reuters Jakub Kumoch.

Według cytowanych przez agencję przedstawicieli polskiej administracji „ponieważ stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi uległy pogorszeniu za rządów prezydenta Joe Bidena, dalsze krytykowanie Chin tylko po to, by zadowolić Amerykanów, nie jest już w interesie Polski”.

Zainicjowany przez USA bojkot dyplomatyczny igrzysk olimpijskich w Pekinie (ze względu na zarzuty o nieprzestrzeganie przez chińskie władze praw człowieka) zapowiedziało kilka państw. Do USA dołączyły Australia, Wielka Brytania, Kanada, Japonia, Dania i Holandia.

Reuters zauważa, że relacje polskiego prezydenta z Chinami były ostatnio pozytywne. Andrzej Duda mówił m.in., że Polska planuje wykorzystać swoje położenie geograficzne do zwiększenia swojej roli w handlu między Europą a Chinami. W zeszłym roku prezydent Duda wziął udział, jako jeden z najwyższych rangą przedstawicieli krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w spotkaniu w ramach formatu 16 plus 1 (Chiny plus 16 krajów Europy Środkowo-Wschodniej). Polski Prezydent wyrażał także zainteresowanie rozmowami na temat zakupu chińskich szczepionek.

Dwa tygodnie temu, jak podają chińskie media, Xi Jinping przesłał wyrazy współczucia Andrzejowi Dudzie w związku z wykryciem u polskiego prezydenta Covid-19. Prezydent Chin dodał, że „od pojawienia się Covid-19 Chiny i Polska wspierają się nawzajem i łączą siły w walce z pandemią, w czasie której pogłębiła się tradycyjna przyjaźń” obu krajów. Xi miał też dodać, że przywiązuje dużą wagę do rozwoju stosunków dwustronnych i jest chętny do współpracy z Dudą, aby „wznieść kompleksowe partnerstwo strategiczne chińsko-polskie na nowy poziom”.

Na początku zeszłego roku na zaproszenie szefa chińskiej dyplomacji Wang Yi przebywał z wizytą w Pekinie szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau (jako pierwszy szef MSZ z kraju UE w 2021 r).

Reuters/PAP/Prezydent.pl

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również