fbpx
Strona głównaArchiwumCo ostatecznie znalazło się w tarczy antykryzysowej 2.0?

Co ostatecznie znalazło się w tarczy antykryzysowej 2.0?

-

W piątek prezydent podpisał ustawę dotyczącą tarczy antykryzysowej 2.0, do której wcześniej Senat wprowadził kilkadziesiąt poprawek. Przed posiedzeniem izby PiS ogłosił ważne zmiany dla wszystkich tych, którzy liczą na wsparcie z tarczy, w tym zniesienie limitu przychodów dla osób z działalnością gospodarczą, którzy chcą ubiegać się o zwolnienie ze składek na ZUS. Limit jednak zostaje.

W środę przed posiedzeniem Senatu na konferencji prasowej Łukasz Schreiber i Michał Pęk informowali o poprawkach, które do ustawy miał wprowadzić Senat. Zapowiedzieli, że jedna z nich dotyczy objęcia zwolnieniem ze składki ZUS wszystkich firm jednoosobowych, bez względu na wysokość przychodu. Schreiber mówił też, że osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, które dziś są objęte zwolnieniem ze składki ZUS, muszą "mieć 15 proc. strat przychodu i nie przekraczać trzykrotnej średniej krajowej, czyli tych 15 tys. 600 zł przychodu".

– Likwidujemy te 15 tys. 600, a więc obejmiemy wszystkich, którzy prowadzą własną jednoosobową działalność gospodarczą, którzy mogą mieć ten przychód więcej niż 15 tys. 600 – zapowiedział.

I tu doszło do dwóch pomyłek. Kryterium 15 proc. spadku przychodu dotyczy przedsiębiorców, którym przysługuje świadczenie postojowe. Tę grupę obowiązywał też drugi warunek: ich przychód nie mógł być wyższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (15 tys. 600 zł). Poprawiona ustawa, ta z 16 kwietnia, znosi to kryterium właśnie dla tej grupy – przedsiębiorców ubiegających się o postojowe. Wieczorem w dniu wspominanej konferencji prasowej minister Schreiber dokonał korekty – na Twitterze poinformował, że zgłoszone przez PiS poprawki, o których informował w środę i na Twitterze kilka godzin wcześniej, dotyczą nie składek na ZUS, a postojowego.

Nie do wszystkich dotarła jednak ta korekta. W piątek o tym, że Sejm poparł "zmianę przewidującą zwolnienie ze składki ZUS wszystkich firm jednoosobowych, bez względu na wysokość przychodu" informowała Polska Agencja Prasowa. Temat jest od kilku dni szeroko komentowany w serwisach społecznościowych. 

Najważniejsze zmiany w tarczy kryzysowej 2.0 to:

  • objęcie pomocą firm założonych od 1 lutego do 1 kwietnia 2020 r.
  • zwolnienie z opłacania składek za okres marzec, kwiecień i maj 2020 r. rozszerzone na firmy zatrudniające od 10 do 49 osób
  • możliwość ponownego przyznania świadczenia postojowego – nie więcej niż trzykrotnie
  • pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników
  • niewliczanie do przychodu zwolnienia ze składek i mikropożyczek
  • zniesiony warunek granicznej kwoty przychodu w przypadku świadczeń postojowych dla osób prowadzących działalność, przyznawanych po raz pierwszy (również tych, w sprawie których wnioski zostały już złożone od 1 kwietnia 2020 r.)
  • zmiana dotycząca świadczeń postojowych dla osób realizujących umowy cywilnoprawne, przyznawanych po raz pierwszy – wcześniej obowiązywał warunek obowiązywania umowy zawartej przed 1 lutego, a teraz przed 1 kwietnia
  • możliwość odstąpienia od pobierania odsetek za zwłokę od składek za okres od stycznia 2020 r. (dotyczy wszystkich płatników składek, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa).

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również