Dlaczego to takie ważne? Co do tego, że priorytetem dla firm w warunkach kryzysu jest zachowanie płynności finansowej, panuje konsensus. Przedsiębiorstwa bez dostępu do kapitału tracą zdolność funkcjonowania, zaczynają podejmować desperackie ruchy ratunkowe, takie jak redukcja zatrudnienia. Pojawia się też efekt domina, jeden niewypłacalny podmiot infekuje tym problemem swoich partnerów biznesowych. Stąd tak ważne, aby w miarę możliwość zapewnić przedsiębiorstwom dostęp do kapitału. I o to właśnie chodzi z przyspieszonymi zwrotami VAT. Na pytanie o to, czy jest szansa, że zwrot nadpłaconego podatku będzie natychmiastowy, minister Kościński odpowiada:
„Zwrot podatku VAT, a także uwalnianie kwot z rachunku VAT muszą odbywać się w sposób bezpieczny i kontrolowany. Terminy służą właśnie kontroli zasadności zwrotu. Natychmiastowy zwrot VAT skutkowałby dużym ryzkiem przekazania pieniędzy oszustom podatkowym, ponieważ nie mielibyśmy możliwości zbadania zasadności zwrotu. To doprowadziłoby do rozszczelnienia systemu podatkowego. Obecnie urzędy skarbowe dokładają wszelkich starań, aby zwracać VAT w możliwie jak najszybszym terminie, dbając zarazem o bezpieczeństwo finansów publicznych”.
CAŁY WYWIAD Z MINISTREM FINANSÓW O TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ TUTAJ
W liście otwartym skierowanym do Tadeusza Kościńskiego przez prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa Piotra Hofmana przedstawiona została propozycja, aby organy skarbowe miały na zwrot VAT nie 60 a 14 dni. Dwutygodniowy termin oznaczałby oczywiście konieczność większej mobilizacji ze strony urzędników, jeśli chodzi o sprawdzanie zasadności zwrotów. Przedsiębiorcy mają jednak prawo takiej mobilizacji oczekiwać. Poświęcenia państwo nie może wymagać tylko od nich. Samo także musi być gotowe na podjęcie działań trudnych i kosztownych. Warto zwrócić uwagę, że firmy mają obowiązek składania ewidencji dotyczące podatku od towarów i usług w formie JPK_VAT. Zapowiadano, że jego wprowadzenie znacząco przyspieszy terminy zwrotów. Praktyka pokazuje jednak, że następują one najczęściej tuż przed upływem ustawowego terminu 60 dni. Dotąd brak sygnałów, że ta sytuacja diametralnie się zmieniła.
Same zapowiedzi, że organy skarbowe będą się starać zwracać VAT szybciej, to za mało. Minister Kościński poinformował niedawno, ze trwają prace nad uzupełnieniem obecnych rozwiązań tarczy antykryzysowej. Szybsze zwroty VAT w czasie trwania pandemii i jakiś czas po niej powinny się znaleźć na czele listy rozwiązań do wprowadzenia. To możliwe i konieczne.