Nikt nie podważy skuteczności rządu w walce z przestępcami wyłudzającymi VAT. Wpływy do budżetu z tytułu ograniczenia wyłudzeń są ogromne.
Jednak, jak przeczytać możemy w materiale Marcina Lisa w Money.pl, za ten sukces płacą nie tylko mafie vatowskie i przestępcy. Płacą także uczciwi przedsiębiorcy, którzy, oszukiwani przez nieuczciwych kontrahentów, wkręcani są w karuzele vatowskie.
Często niestety jest tak, że ci uczciwi płacą za nieuczciwych. Urząd skarbowy regularnie wydaje nakazy zapłaty polskim firmom wrzuconym przez oszustów w karuzelę VAT. Z tymi "niepokornymi" rozprawia się sądy. Koszt spraw sądowych, choć często przez fiskusa przegrywanych, nie ma znaczenia, bo płacą za to podatnicy.
Do częstych porażek US w sądach przyczynia się m.in. unijny Trybunał Sprawiedliwości, który staje po stronie podatników.
W maju 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny skorzystał z orzeczenia TSUE, w którym sędziowie stwierdzili, że weryfikacja kontrahenta nie jest kompetencją i obowiązkiem przedsiębiorcy. Nie jest on urzędnikiem.
Teraz, bo w połowie października, TSUE wydał kolejny wyrok, który może być wsparciem dla przedsiębiorców w sądowej batalii ze skarbówką. TSUE stwierdził, że praktyka dołączania do wydanej decyzji wyciągów z innych decyzji wobec kontrahentów danego podatnika, stosowana przez m.in. polski Urząd Skarbowy, narusza prawo do obrony i rzetelnego procesu tego podatnika.
Zatem, skoro urzędnicy zamierzają przytaczać przeciwko pozywanym podatnikom decyzje dotyczące ich kontrahentów, muszą udostępnić im dowody, na podstawie których wydali te decyzje. W przeciwnym razie podatnik traci możliwość skutecznej obrony, a są nie jest w stanie przeprowadzić rzetelnego procesu.
Wyrok ten staje się narzędziem dla podatników, wobec których toczą się postępowania karno-skarbowe.
Według cytowanego przez Money.pl Jarosława Ziobrowskiego z kancelarii Kurpisz i Ziobrowski, dzięki temu wyrokowi będzie można podjąć próbę wnioskowania o zawieszenie postępowań do czasu rozpoznania wniosku o wznowienie postępowania podatkowego, jak i wystąpić o wznowienie postępowania.
JS/Money.pl