Jest to kolejna zmiana przepisów wprowadzonej w marcu 2018 ustawy. Początkowo sklepy mogły być otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a także dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i jedną poprzedzającą Wielkanoc. W 2019 z listy wyjątków zniknęły pierwsze niedziele miesiąca.
Ostatnia niedziela handlowa w 2019 r. przypadnie 29 grudnia. Zakaz handlu w 2020 r. nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia oraz w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i jedną przed Wielkanocą.
Oczywiście, jak dotąd, zakaz handlu nie obejmie tych sklepów, w których za ladą staną właściciele, a także piekarni, cukierni, lodziarni, stacji paliw, kwiaciarni, sklepów z pamiątkami, z prasą, biletami komunikacyjnymi, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych oraz w placówkach pocztowych.
Zakaz nie obejmuje też placówek handlowych w zakładach hotelarskich oraz prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówek organizowanych na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych.
W niedziele dostępne są także placówki handlowe na dworcach, w portach i przystaniach morskich, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej oraz na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych budowach morskich.
Ograniczenie handlu w niedziele nie obejmuje także terenu jednostek więziennych, garnizonów, nie dotyczy aptek i punktów aptecznych, terenu zakładów leczniczych dla zwierząt, hurtowni farmaceutycznych oraz zakładków leczniczych przeznaczonych dla osób wymagających całodobowego monitoringu.
Ponadto w okresie od 1 czerwca do 30 września każdego roku handel jest możliwy w placówkach prowadzących sprzedaż części zamiennych i maszyn rolniczych. Zakaz nie obowiązuje na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w placówkach prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.
Ustawa ograniczająca handel w niedziele jest następstwem obywatelskiego projektu złożonego w Sejmie w 2016 r. przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodził m.in. NSZZ "Solidarność".
JS/Business Insider