fbpx
Strona głównaArchiwumWyzwania dla polskiej energetyki na najbliższe 20 lat

Wyzwania dla polskiej energetyki na najbliższe 20 lat

-

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa był jednym z uczestników panelu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r. Wyzwania i szanse”. – Transformacja energetyczna i wielkie inwestycje w tym sektorze zdominują w najbliższym czasie politykę europejską. Aż jedna trzecia budżetu unijnego ma przecież realizować cele klimatyczne – tłumaczył Jerzy Kwieciński. Dużą rolę w tym procesie ma odegrać w Polsce PGNiG.

– Wchodzimy w potężny program biometanowy z Orlenem, w technologie wodorowe. Chcemy, żeby te gazy były wykorzystywane w naszych sieciach. Jako PGNiG mamy największe kompetencje w sektorze węglowodorów, ale będziemy potrzebować wsparcia w sektorze wytwarzania energii. PGNiG będzie wtłaczał wodór do sieci, Orlen z kolei może go wytwarzać. Stąd pomysł łączenia PGNiG z PKN ORLEN. To dla nas i dla Polski wielka szansa – tłumaczył prezes Kwieciński.

O plusach łączenia spółek i budowie wielkiego polskiego koncernu multienergetycznego mówił również podczas wspomnianego panelu Paweł Majewski, prezes Grupy LOTOS. – To operacja, bez której trudno mówić o budowie mocnej pozycji polskich koncernów jako liczących się graczy na arenie Europy Środkowo-Wschodniej. Aby wyjść poza granicę kraju, należy inwestować w alternatywne paliwa. Wierzę, że proces łączenia się Lotosu, Energii i PGNiG z Orlen nie tylko nie przeszkodzi w naszych planach rozwoju i badań w obszarze paliw alternatywnych, ale wręcz wzmocni nasze możliwości – powiedział Paweł Majewski.

Gość specjalny dyskusji, minister klimatu Michał Kurtyka, przypomniał o trzech filarach, na których będzie oparta Polityka Energetyczna Polski. – Pierwszym z nich jest sprawiedliwa transformacja, czyli stanowisko i przekonanie do tego stanowiska naszych partnerów z Unii Europejskiej, że Polska potrzebuje więcej solidarności w drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Sprawiedliwa transformacja to m.in. środki na nowe miejsca pracy i nowy, zeroemisyjny system elektro-energetyczny, który w ciągu najbliższych 20 lat będziemy chcieli zbudować. Drugi filar to rewolucja paradygmatu energetycznego – od centralnie sterowanego do oddolnego. Oddolna demokratyzacja energetyki możliwa jest dzięki redukcji kosztów związanych z technologią odnawialnych źródeł energii. Wreszcie trzeci filar to wyzwanie dotyczące radykalnego podniesienia jakości powietrza, jakim oddychamy – zaznaczył minister Kurtyka.

MATERIAŁ PRZYGOTOWANY WE WSPÓŁPRACY Z PGNIG SA

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również