Szanowny Panie Premierze, przed kilkoma tygodniami ogłoszony został projekt Krajowego Planu Odbudowy. Dokument ten jest obecnie poddany konsultacjom społecznym, które potrwają do 2 kwietnia br. Plan będzie podstawą do uruchomienia dla Polski znacznej części z ponad 250 mld zł z unijnego Funduszu Odbudowy. Środki te mają posłużyć do zwalczania ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa, szczególnie poprzez mechanizm inwestycji publicznych.
Dla kierowanej przeze mnie organizacji kwestie gospodarcze mają bardzo duże znaczenie. Polska ciągle jest na drodze realnej konwergencji z krajami Europy Zachodniej. I chociaż proces ten systematycznie następuje to jednak wciąż przed nami długa droga do pokonania. Aby jej pokonanie przyspieszyć warto skupić się na budowie trwałych i solidnych fundamentów wzrostu. Powinien być on oparty o polski kapitał, ten który akumulowany jest obecnie szczególnie w przedsiębiorstwach z sektora MŚP. Musimy zatem, mając w perspektywie wydanie tak dużych środków, zastanowić się nad tym aby ich wydatkowanie służyło budowaniu przedsiębiorstw z polskim kapitałem.
Niestety przez wiele lat polska obecność w UE sprowadzała się do wydawania przekazywanych nam funduszy z pominięciem tego kluczowego celu. Stąd znaczna część uzyskiwanych przez Polskę środków wracała na bogaty Zachód, gdyż to firmy stamtąd wygrywały największe państwowe przetargi na realizację kluczowych inwestycji. Zdaję sobie sprawę, że nasza obecność w Unii ogranicza możliwość preferowania polskich firm, nie ma jednak co udawać, że w takich krajach jak Niemcy czy Francja nasi przedsiębiorcy mają równe szanse z tamtejszymi przedsiębiorstwami. Jest wiele dowodów na to, że tak nie jest. Polska, jako kraj na dorobku, ma prawo wspierać swoją gospodarkę także poprzez zwiększenie wskaźnika partycypacji polskiego kapitału w realizacji planowanych inwestycji.
Apeluję zatem do Pana Premiera aby w ramach Krajowego Planu Odbudowy i zapowiadanego Nowego Polskiego Ładu wspieranie polskich firm z polskim kapitałem było priorytetem. Będzie to wymagało przygotowania odpowiednich ram prawnych, być może negocjacji z instytucjami unijnymi, a także innych działań. Warto je jednak podjąć, mając na uwadze, że to kluczowe i niezbędne narzędzie do stabilnego i zdrowego rozwoju naszego kraju. Polska potrzebuje skoku technologicznego, wzrostu stopy inwestycji, szczególnie tych prywatnych, większych nakładów na innowacje, które przełożą się np. na większą liczbę europejskich patentów. Wszystko to zaś wpłynie pozytywnie na realny wzrost płac i dobrobytu polskich obywateli. Mając na uwadze fakt, że kapitał ma narodowość, warto aby wspomniane przeze mnie procesy były udziałem firm, w których dominującą rolę ma ten polski.
Jestem przekonany, że także Pan Premier podziela to zdanie, liczę zatem, że najbliższe miesiące będą służyły wypracowaniu adekwatnych rozwiązań prawnych i operacyjnych aby jak najlepiej wykorzystać przewidziane dla Polski fundusze.
Z wyrazami szacunku
Piotr Hofman,
prezes Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa