– Grupa PGE może wesprzeć rozwój polskiego sektora MŚP poprzez uczestnictwo w rentownych projektach innowacyjnych zgodnych z polityką Grupy. Polscy naukowcy i wynalazcy mają ogromny potencjał, najczęściej brakuje im środków i potrzebują stabilnego finansowo partnera – mówił niedawno w wywiadzie dla nas Wojciech Dąbrowski. To wsparcie będzie potrzebne szczególnie teraz, gdy po kryzysie związanym z koronawirusem, trwa odmrażanie gospodarki i stawianie jej na nogi. Bardzo dużej części polskich firm z sektora MŚP taka współpraca z jedną z największych spółek skarbu państwa bardzo się przyda.
– Otwieramy się na wykonawców, chcemy uruchomić lokalny łańcuch dostaw, widzimy w tym siłę napędową gospodarki – powtórzył tę deklarację prezes Grupy PGE dziś podczas konferencji, na której Grupa Kapitałowa PGE przedstawiła wyniki finansowe i operacyjne za I kwartał 2020 roku.
Zdaniem Dąbrowskiego, obrany przez Grupę PGE „zielony kierunek” łagodzi wpływ presji rynkowej na źródła konwencjonalne.
Tak przedstawiają się wyniki operacyjne Grupy PGE:
Produkcja energii elektrycznej netto w I kwartale 2020 roku w jednostkach wytwórczych Grupy PGE wyniosła 15,4 TWh, w tym 7,2 TWh z węgla brunatnego (spadek o 19 proc.) i 5,7 TWh z węgla kamiennego (wzrost o 28 proc. wsparty produkcją z nowych bloków w Elektrowni Opole). Wolumen dystrybucji wyniósł 9,2 TWh (spadek o 1 proc.), a sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców finalnych wyniosła 10,7 TWh (spadek o 6 proc. związanyze strategią handlową koncentracji na kliencie wysokomarżowym). Wolumen sprzedaży ciepła wyniósł 19,8 PJ (spadek o 5 proc. ze względu na wyższe temperatury).
Grupa PGE konsekwentnie dywersyfikuje swoje portfolio wytwórcze w kierunku źródeł odnawialnych i paliwa gazowego, będącego paliwem przejściowym w osiąganiu zielonego kierunku. W I kwartale 2020 roku elektrownie wiatrowe PGE wyprodukowały o 19 proc. energii elektrycznej więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, osiągając wynik 0,5 TWh. Wzrosło również wytwarzanie w elektrowniach szczytowo-pompowych (wzrost o 29 proc. w stosunku rocznym) i z biomasy (o 33 proc. rok do roku). W tym samym okresie produkcja energii elektrycznej w oparciu o paliwo gazowe wyniosła 1,4 TWh i była na porównywalnym poziomie rok do roku (spadek o 1 proc.).
– Przed Polską konkretne wyzwania i cele. PGE, jako integralna część krajowego ekosystemu energetycznego, czuje się zobowiązana, aby rozwijać zielony kierunek i inwestować w odnawialne źródła energii – tłumaczył prezes Dąbrowski. – Kończymy budowę lądowych farm wiatrowych o mocy 100 MW. Kontynuujemy również prace związane z realizacją Programu PV. Intensyfikujemy także prace nad projektem gazowym w Elektrowni Dolna Odra, by być gotowym do realizacji naszych zobowiązań względem Krajowego Systemu Energetycznego od 2024 roku. Ale przede wszystkim skupiamy swoje siły na morskich farmach wiatrowych, które na zawsze zmienią obraz polskiej energetyki, nie tylko w wymiarze naszej Grupy, ale również całej polskiej gospodarki – dodał.
– W I kwartale 2020 roku wpływ pandemii na wyniki Grupy był jeszcze ograniczony. Efekt spadku zużycia energii elektrycznej i jego wpływ głównie na sprzedaż energii elektrycznej znajdzie swoje odzwierciedlenie w wynikach kolejnych okresów – przyznał z kolei Paweł Strączyński, wiceprezes zarządu ds. finansowych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.