Wśród proponowanych środków znajdują się zachęty podatkowe dla firm produkujących leki lub przyrządy farmakologiczne, jeśli przeniosą się do „stref objętych niepokojem” w USA i Puerto Rico. Rozważa się też zwolnienie z podatku dóbr i usług oferowanych w tych strefach. Ulgi i zachęty będą większe dla linii produkcyjnych, które sprowadzą się zza granicy, oraz w przypadku zaopatrywania się u firm należących do mniejszości.
Ustawa ma wzywać Departament Zdrowia, by sprawdził, czy przedłużenie prawa własności intelektualnej na niektóre leki i urządzenia może mieć pozytywny wpływ na innowacyjność, a jeśli tak, zaleca przyspieszony proces przyznawania tych praw oraz wydłużenie okresu wyłączności.
– Nie damy wam pieniędzy, lecz damy wam możliwość odzyskania pieniędzy na dłuższą metę – powiedział jeden ze starszych asystentów pracujących przy ustawie. Oświadczył też, że Biały Dom „zamierza coś z tym zrobić”.
Choć komisja ds. podatków „prawdopodobnie dostanie zawału serca”, administracja Donalda Trumpa wie, że „sprowadzenie produkcji z Indii i Chin będzie kosztowne” – podało to samo źródło. „To nie będzie tanie. Biały Dom zdaje sobie z tego sprawę”.
Ustawa jest poprawioną wersją aktu o zabezpieczeniu krajowego łańcuch dostaw 2020, który Gonzalez-Colon przedstawiła w kwietniu. W wywiadzie dla „Washington Examiner” oświadczyła, że wraz z biurem Navarro po raz pierwszy przekazała projekt ustawy w marcu, ale rozmowy o produkcji prowadzone były z Białym Domem od zeszłego roku.
– Nie będzie to polegało tylko na rozdawaniu producentom lub firmom ulg i zachęt – oświadczyła Gonzalez-Colon, wyjaśniając, że ważną częścią planu jest tworzenie nowych miejsc pracy. Navarro z kolei oświadczył w ubiegłym tygodniu, że Kongres pomoże zachęcać firmy do ponownego sprowadzania produkcji z Chin do USA i Puerto Rico w ramach przyszłego pakietu pomocowego.
W zeszłym roku gałąź handlu związana z biotechnologią i innymi naukami przyrodniczymi odnotowała w Stanach deficyt wysokości niemal 34 miliardów dolarów. Wiele składników kluczowych dla przemysłu farmakologicznego sprowadzanych jest z Chin. Starszy asystent zatrudniony w Białym Domu powiedział, że podejmowane są starania aby włączyć nową ustawę do następnego pakietu pomocowego, dodał jednak, że „ograniczone pole rozmów między Białym Domem i Senatem” stanowi przeszkodę.
Bliskim współpracownikiem biura Navarro jest były doradca Donalda Trumpa w kwestii bezpieczeństwa narodowego i anty-terroryzmu, kontradmirał Peter Brown.
Źródło: Katherine Doyle/Washington Examiner