Konsensus rynkowy przewidywał utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowych poziomach (główna nadal 0,1 proc.). Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:
- * stopa referencyjna 0,50 proc. w skali rocznej;
- * stopa lombardowa 1,00 proc. w skali rocznej;
- * stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej;
- * stopa redyskonta weksli 0,51 proc. w skali rocznej;
- * stopa dyskontowa weksli 0,52 proc. w skali rocznej;
„W sytuacji prawdopodobnego dalszego ożywienia aktywności gospodarczej i korzystnej sytuacji na rynku pracy inflacja może utrzymać się na podwyższonym poziomie dłużej niż dotychczas oczekiwano. W takiej sytuacji powstałoby ryzyko utrwalenia się dynamiki cen w średnim okresie na poziomie wyższym od celu inflacyjnego. Dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP” – czytamy w komunikacie.
„Jednocześnie NBP może nadal stosować interwencje na rynku walutowym oraz inne instrumenty przewidziane w Założeniach polityki pieniężnej. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych” – czytamy dalej.
W komunikacie wskazano, że pomimo iż część podażowych czynników podwyższających obecnie inflację wygaśnie w przyszłym roku to wzrost cen surowców, w tym energetycznych i rolnych, może nadal podbijać dynamikę cen w kolejnych kwartałach.
Uchwała RPP wchodzi w życie 7 października 2021 r.