Indeks Microsoftu wykazał, że bardziej zaawansowane cyfrowo państwa osiągają lepsze wskaźniki ekonomiczne i społeczne.
– Nasza analiza danych wykazała, że podnoszenie umiejętności cyfrowych prowadzi do wyższej produktywności i wyższych średnich wynagrodzeń, co jest odpowiedzią na dwa problemy, z którymi zmaga się wiele krajów i firm w regionie. Przedsiębiorstwa mogą się do tego przyczynić poprzez podnoszenie i zmianę kwalifikacji swoich pracowników. Im więcej umiejętności cyfrowych będzie posiadał każdy pracownik, tym więcej może wnieść do swojej organizacji – powiedział cytowany w komunikacie prezes Microsoft na Europę Środkowo-Wschodnią Philippe Rogge. – W wielu obszarach kraje i przedsiębiorstwa Europy Środkowo-Wschodniej są tak samo rozwinięte cyfrowo, jak państwa cyfrowej czołówki. Natomiast w innych dziedzinach wciąż istnieje ogromna szansa i potencjał na transformację i płynące z niej korzyści. Dzięki wykorzystaniu technologii cyfrowych, cały region może osiągnąć więcej, budując cyfrową przyszłość oraz większą konkurencyjność całej wspólnoty – dodał.
Przedstawiciel Microsoftu powiedział też, że na rozwój gospodarczy kraju olbrzymi wpływ mają inwestycje w infrastrukturę cyfrową, a tu kluczowy jest poziom wykorzystania chmury. Philippe Rogge stwierdził wprost, że motorem napędowym postępu są przedsiębiorstwa cyfrowe.
– Biznes musi się digitalizować lub pogodzić z tym, że zostanie w tyle za konkurencją – zaznaczył.
Microsoft w maju 2020 r. ogłosił plan inwestycyjny o wartości 1 mld USD w rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej, którego głównymi założeniami są budowa regionalnego centrum przetwarzania danych oraz przeszkolenie kilkuset tysięcy osób z zakresu specjalistycznych kompetencji IT.
Źródło: ISBnews