Te nowoczesne wyspecjalizowane urządzenia mogą obsługiwać różne procesy produkcyjne – oczywiście nie samodzielnie, tylko pod nadzorem człowieka. Cobot nie ma problemu z wykonywaniem powtarzalnych, monotonnych, nawet bardzo skomplikowanych czynności. Wyręczy pracownika tam, gdzie warunki pracy są szczególnie niebezpieczne. Praca będzie dzięki temu znacznie szybsza i co istotne – bezbłędna, a precyzja wykonania produktu przełoży się na jego jakość. Tam, gdzie pracę człowieka wspomagają coboty, zdecydowanie rośnie jej wydajność – co istotne, bez szkody dla jakości.
Przynoszą realne oszczędności
Coboty są stosunkowo nieduże i niewiele ważą. Przeniesienie cobota z jednego miejsca na hali produkcyjnej do innego nie wymaga zaangażowania nawet dwóch ludzi, więc można je swobodnie przestawiać do wykonywania różnych zadań. Nie potrzebują też wiele miejsca, co pozwala oszczędzić na powierzchniach produkcyjnych.
Przedsiębiorca mały lub średniej wielkości inwestując w zakup robota współpracującego może liczyć na realne oszczędności dla firmy. I uwaga: coboty dostosowują się do pracy w bardzo różnych branżach, zarówno w przemyśle spożywczym, jak i rolnictwie, w przemyśle elektronicznym i wysokich technologii, motoryzacyjnym, przy obróbce skrawaniem metali, farmakologii i chemii, wytwarzaniu mebli a także w instytutach naukowych i badawczych. Praca cobota niemal w każdej branży czy sektorze przyniesie szybki zwrot z inwestycji. Jego eksploatacja jest niedroga i co istotne zużywa on niewiele energii elektrycznej, której cena w ostatnich czasach tak dramatycznie rośnie.
Łatwe w obsłudze
Tego niewielkiego robota można używać na różnych etapach procesu produkcyjnego. Co bardzo istotne, jego obsługa (w przeciwieństwie do dużych robotów przemysłowych) jest niemal intuicyjna. Nie wymaga specjalnych umiejętności od nadzorującego jego pracę członka załogi. Tym bardziej są do wykorzystania przez małe i średnie przedsiębiorstwa, bo z obsługą cobota poradzi sobie każdy, nawet osoba bez doświadczenia w programowaniu. Pracę z robotem można zacząć już niemal po jego odpakowaniu. Jest ona bezpieczna, w sensie BH, bo coboty są wyposażone w czujniki, które ograniczą prędkość pracy robota lub nawet go automatycznie wyłączą, gdy w zasięgu jego operowania pojawi się człowiek.
Nie zastąpią człowieka
Zwiększenie wydajności pracy bez konieczności zatrudniania do tego wyspecjalizowanych operatorów przełoży się na wzrost konkurencyjności firmy na rynku oraz na wyższe dochody. Całkowity koszt cobota w okresie jego użytkowania jest niższy od kosztów zatrudnienia pracownika w takim samym okresie. Eksperci wyliczyli, że zakup maszyny zwraca się mniej więcej po dwóch latach i może być amortyzowany. Wprowadzenie robota do firmy nie niesie też zagrożenia dla pracowników w tym sensie, że nie muszą się oni obawiać się straty pracy. Firma się rozwija i po przeszkoleniu pracownik może wręcz awansować, przestając wreszcie wykonywać nużące prace i zajmując się bardziej kreatywnymi zadaniami.