Parlament Szwecji zagłosował za dołączeniem do NATO. Rząd może rozpocząć prace nad wstąpieniem do sojuszu.
Szwedzka neutralność
Do niedawna Szwecja starała się być krajem neutralnym na wzór Szwajcarii. Tak jak Szwajcaria nie prowadziła ona żadnej wojny od czasów napoleońskich. W czasie drugiej wojny światowej handlowali nawet z Hitlerem dostarczając mu stal do momentu kiedy było to opłacalne. Podczas zimnej wojny Szwecja utrzymywała neutralne relacje z blokiem komunistycznym i nawet wspomagała Wietnam podczas tamtejszej wojny. Władimir Putin był w stanie zaburzyć to 200 lat historii.
Jeszcze przed wojną na Ukrainie występowały pewne napięcia między Szwecją a putinowską Rosją. Rosjanie kilkukrotnie naruszali szwedzką przestrzeń powietrzną, głównie nad Gotlandią, ale nie były bardzo niepokojące incydenty. Dopiero rosyjska inwazja na Ukrainę wymusiła zmianę podejścia szwedzkich władz. Jeśli Ukraina może być zaatakowana to dlaczego nie sąsiadująca ze Szwecją Finlandia która ma jeszcze dłuższą granicę z Rosją. A jeśli grozi to ich najbliższemu sąsiadowi to grozi też i im. Dlatego oba te kraje chcą jak najszybciej dołączyć do NATO licząc że sama obecność w sojuszu zagwarantuje im bezpieczeństwo.
Szwecja w NATO
Dzień 16 maja zostanie zapamiętany jako historyczny w Szwecji. Większość tamtejszych partii politycznych poparła wstąpienie do NATO. Partie przychylne dołączeniu do sojuszu przegłosowały je ponad podziałami. Za głosowała prawica i lewica, opozycja jak i rząd. Przeciw były tylko dwie partie.
Przeciwnikami wstąpienia do NATO były dwa ugrupowania w szwedzkim parlamencie. Jedną z nich była socjalistyczna Partia Lewicy. Drugą zaś Partia Ochrony Środowiska czyli zieloni. Czy może to sugerować powiązania środowiska polityków tych partii z Rosją? Wydaje się to być dosyć prawdopodobne. Nie ma jednak na to konkretnych dowodów jak w przypadku różnych organizacji ekologicznych w Niemczech.
Źródło: PAP