– Duże zainteresowanie transakcją pokazuje, że zagraniczni inwestorzy postrzegają polską gospodarkę jako silną i stabilną. Nasza oferta spotkała się z zainteresowaniem inwestorów, którzy dotychczas nie uczestniczyli w emisjach BGK. To pokazuje, że inwestorzy dobrze oceniają nasze działania. Zwiększyliśmy znacząco naszą aktywność w okresie pandemii – banki rozwoju, takie jak BGK działają antycyklicznie i reagują na zmianę wskaźników makroekonomicznych. Finansując programy wsparcia gospodarki, realizujemy naszą misję wspierania zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego – powiedział pierwszy wiceprezes BGK Paweł Nierada.
W procesie budowy księgi popytu 55 inwestorów złożyło deklaracje nabycia obligacji, które zostały wycenione z marżą 45 punktów bazowych ponad stopę EUR Mid-Swap. Obligacje o wartości 500 mln euro zostały przydzielone inwestorom z 19 krajów. Księgę popytu współprowadziły banki: Citigroup, Commerzbank, ING Bank N.V, PKO Bank Polski oraz Banco Santander.
Jest to druga zagraniczna emisja na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (FPC).
Wartość wyemitowanych i pozostających w obrocie obligacji na rzecz FPC wyniesie, łącznie z emisją zagraniczną, blisko 137 mld zł.
BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne.
Źródło: ISBnews