Szacunki mówią, że do 2025 r. w naszym kraju będzie zainstalowanych ponad 420 tys. ton paneli. Ze względu na ich średnią żywotność wynoszącą 20-30 lat, już w najbliższych latach do utylizacji może trafić ponad 100 tys. ton zużytych paneli. To problem, bo obecnie w naszym kraju nie ma zakładów, które zajmują się ich recyklingiem.
— Większość paneli, które będą trafiać do recyklingu, jest pozbawiona substancji szkodliwych. Jedyny problem to fakt, że po prostu zajmują bardzo dużą przestrzeń, którą można byłoby zagospodarować inaczej — powiedział cytowany przez agencję Newseria Biznes Marcin Karbowniczek, prezes zarządu 2loop Tech SA.
Rozwiązaniem może być opracowanie technologii odzyskiwania surowców z paneli i niewykluczone, że dzięki współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie spółce 2loop Tech uda się opracować technologię, która pozwoli na odzysk z paneli nawet 99 proc. surowców. Newseria Biznes pisze, że według AGH aktualnie najlepiej w tym temacie radzą sobie Francuzi, którzy odzyskują z fotowoltaiki nawet 95 proc. surowców.
Źródło: biznes.newseria.pl