fbpx
Strona głównaWiadomościChiny przedstawiają plany rozwoju technologicznego do 2025 r.

Chiny przedstawiają plany rozwoju technologicznego do 2025 r.

-

Opublikowany przez chińską Radę Państwa plan dotyczący „gospodarki cyfrowej” ma szeroki zakres i obejmuje obszary od komunikacji po e-commerce. Ma być „kluczowy w reorganizacji globalnych zasobów, przekształceniu globalnej struktury gospodarczej i zmianie globalnego krajobrazu konkurencyjnego”.

Zgodnie z planem, do 2025 roku Chiny mają poprawić cyfrową transformację swojego łańcucha dostaw, wypełnić luki w danych między różnymi branżami i grupami społecznymi, lepiej wykorzystać zasoby danych i poprawić zarządzanie gospodarką cyfrową.

Do 2025 r. produkcja kluczowych branż w chińskiej gospodarce cyfrowej ma stanowić 10 procent PKB kraju (7,8 procent w 2020 r.).

Planowany jest także dziesięciokrotny wzrost liczby chińskich gospodarstw domowych podłączonych do łączy szerokopasmowych o prędkości co najmniej 1 gigabajta na sekundę. Ma ich być 60 mln do 2025 r. (6,4 mln w 2020 r.).

Celem jest też, by do 2025 r. 45 proc, chińskich przedsiębiorstw przemysłowych było podłączonych do „przemysłowych platform internetowych” (14,7 procent w zeszłym roku). 800 milionów mieszkańców ma być także zarejestrowanych w systemie usług publicznych online (400 mln w 2020).

Zgodnie z planem Chiny zamierzają także zwiększyć swoje podstawowe możliwości badawcze w „obszarach strategicznych”, takich jak: czujniki, informatyka kwantowa, komunikacja, układy scalone, kluczowe oprogramowanie, duże zbiory danych, sztuczna inteligencja, blockchain i nowe materiały.

Kraj będzie również dążyć do poprawy samowystarczalności w zakresie „podstawowego sprzętu i oprogramowania, podstawowych komponentów elektronicznych, kluczowych podstawowych materiałów i sprzętu produkcyjnego”, aby zwiększyć bezpieczeństwo łańcucha dostaw w kluczowych branżach, takich jak „5G, układy scalone, nowe pojazdy energetyczne, sztuczna inteligencja, internet przemysłowy”.

Chiny chcą także zwiększyć wielkości branży oprogramowania i usług informatycznych z 8,2 bln juanów (1,3 mld USD) obecnie do 14 bln juanów do 2025 r. oraz handlu cyfrowego z 37,2 bln juanów do 46 bln juanów w tym okresie.

Ambicje Pekinu dotyczące gospodarki cyfrowej i kluczowych technologii podsyciły obawy USA, że kraj ten może stracić przywództwo technologiczne na rzecz Chin. W raporcie opublikowanym w zeszłym miesiącu przez Belfer Center for Science and International Affairs przy Harvard Kennedy School stwierdzono, że w ciągu następnej dekady Chiny prawdopodobnie dogonią USA – jeśli jeszcze ich nie wyprzedziły – w takich technologiach jak: sztucznych inteligencja, 5G, informatyka kwantowa, półprzewodniki, biotechnologia i zielona energia.

Amerykańska Izba Reprezentantów przygotowuje się do wprowadzenia ustawy o rozwoju innowacyjności i konkurencyjności w odpowiedzi na chińskie wyzwanie. Ustawa rozgniewała Pekin, ponieważ zawiera wiele klauzul dotyczących ograniczeń dla chińskich technologii i przedsiębiorstw.

Według rankingu konkurencyjności cyfrowej IMD z 2021 r., który mierzy, w jaki sposób gospodarki na świecie adoptują technologie cyfrowe do transformacji gospodarczej i społecznej, od 2018 r. Stany Zjednoczone są najbardziej konkurencyjnym cyfrowo krajem na świecie. W tym samym okresie Chiny awansowały o 15 miejsc na 15. miejsce na liście.

Jednym ze strategicznych chińskich celów jest osiągnięcie w 2035 r., jak to określają, poziomu „społeczeństwa innowacyjnego”.

South China Morning Post/KR

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również