Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss napisała na Twitterze, że kraj ten „całkowicie” odrzuca „wszelkie pytania dotyczące suwerenności Falklandów”. „Falklandy są częścią brytyjskiej rodziny i będziemy bronić ich prawa do samostanowienia. Chiny muszą szanować suwerenność Falklandów” – napisała.
Prezydent Chin Xi Jinping i jego argentyński odpowiednik Alberto Fernandez wydali wspólne oświadczenie, w którym Chiny potwierdziły swoje poparcie dla żądania Argentyny „aby w pełni korzystała z suwerenności nad Malwinami”, używając argentyńskiej nazwy tego terytorium.
Argentyna uważa, że Falklandy zostały jej nielegalnie zabrane w 1833 roku i najechała na brytyjską kolonię w 1982 roku. Wielka Brytania wysłała w odpowiedzi wojska, w wyniku czego Argentyna przegrała dwumiesięczną wojnę o archipelag. Argentyna jednak nadal rości sobie prawa do wysp. Londyn twierdzi, że Falklandy są samorządną jednostką pod jego ochroną.
Xi i Fernandez zobowiązali się również do bliższej współpracy gospodarczej i podpisali protokół ustaleń w sprawie przystąpienia Argentyny do „Inicjatywy Pasa i Szlaku”, sztandarowego projektu Xi dotyczącego budowy chińskiej infrastruktury na całym świecie.
Chiny wyprzedziły już Brazylię jako główny partner handlowy Argentyny. Jeśli rozmowy z Pekinem będą kontynuowane Argentyna stanie się pierwszą z czterech głównych gospodarek Ameryki Łacińskiej, która przyłączy się do inicjatywy. W czasie Olimpiady Chiny zainaugurowały także rozmowy o utworzeniu strefy wolnego handlu z Ekwadorem.
abcnews.go.com/KR