Realizowana od kilku lat pilotażowa polityka dąży do zastąpienia tradycyjnej waluty jej elektronicznym odpowiednikiem. Jednocześnie może zostać docelowo połączona z systemem zaufania społecznego. Dzięki temu władze będą mogły kontrolować na co obywatele wydają swoje środki i nagradzać ich, jeżeli będą zachowywać się zgodnie z oczekiwaniami rządu.
Możliwe jest też, że władze ustalą datę ważności cyfrowej waluty tak, aby mobilizować Chińczyków do jej wydawania w określonych terminach.
Na razie z e-CNY mogą pilotażowo korzystać mieszkańcy wybranych regionów. Rząd zapowiedział, że do uruchomienia podstawowej usługi (z rocznym limitem transakcji na poziomie 50 tysięcy juanów) będzie wymagane podanie jedynie numeru telefonu. Pełny dostęp, bez limitów, będzie można uzyskać po osobistej wizycie i weryfikacji w placówce banku.
Początkowo CBDC został wprowadzony rok temu w 4 miastach, gdzie za jego pośrednictwem przeprowadzono 4 mln transakcji o łącznej wartości 2 mld juanów. Od tego czasu ilość transakcji wzrosła o 3000 procent.
Pekin zamierza upowszechnić stosowanie e-CNY przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi, które za kilka miesięcy odbędą się w Pekinie.