Do głównych osiągnięć chińskiego przemysłu kosmicznego od 2016 roku zaliczono: stałą poprawę infrastruktury kosmicznej, ukończenie i eksploatacja Satelitarnego Systemu Nawigacji BeiDou (BDS), ukończenie systemu obserwacji Ziemi w wysokiej rozdzielczości, stałą poprawę możliwości serwisowych satelity w zakresie komunikacji i nadawania, zakończenie ostatniego etapu trzyetapowego programu eksploracji Księżyca, pierwsze etapy budowy stacji kosmicznej, a także lądowanie i eksplorację Marsa przez Tianwen-1.
Dokument określa kluczowe obszary przestrzeni kosmicznej, na których Chiny planują skoncentrować się w ciągu najbliższych pięciu lat. Dotyczą one systemu transportu kosmicznego, infrastruktury kosmicznej, załogowych lotów kosmicznych, eksploracji kosmosu, telemetrii, śledzenia i dowodzenia, eksperymentów nad nowymi technologiami i zarządzania środowiskiem w przestrzeni kosmicznej.
Według dokumentu, Chiny są gotowe do zbadania obszarów polarnych Księżyca i rozważają załogowe lądowanie na Księżycu. Obiecują również ulepszyć monitorowanie problemu śmieci kosmicznych i rozszerzyć system zarządzania środowiskiem kosmicznym o system obrony obiektów znajdujących się w pobliżu Ziemi i planowany system monitorowania klimatu kosmos-Ziemia.
Jednocześnie będą dążyć do aktywnego udziału w formułowaniu międzynarodowych zasad dotyczących przestrzeni kosmicznej w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz współpracować z innymi krajami, aby sprostać wyzwaniom związanym z zapewnieniem długoterminowej stabilności działań w przestrzeni kosmicznej.
„Chiny będą aktywnie uczestniczyć w dyskusjach na temat kwestii międzynarodowych i rozwoju odpowiednich mechanizmów, takich jak te w dziedzinie zarządzania środowiskiem kosmicznym, monitorowania i reagowania na obiekty bliskie Ziemi, ochrony planety, zarządzania ruchem kosmicznym oraz rozwoju i wykorzystania przestrzeni kosmicznej zasobów” – czytamy w białej księdze.
W kraju Chiny przyspieszą stworzenie krajowego prawa kosmicznego, aby promować „oparte na prawie zarządzanie przemysłem kosmicznym”. Kraj będzie dalej rozwijał usługi publiczne za pomocą satelitów i rozszerzał przemysł z zastosowaniem technologii kosmicznych.
Kraj będzie kontynuował także badania w dziedzinie nauki o kosmosie, w tym badania dotyczące rozwoju satelity do wykrywania kosmicznych fal grawitacyjnych, satelity sondy Einstein oraz zaawansowanego kosmicznego obserwatorium słonecznego.
Chiny planują także zwiększyć współpracę międzynarodową w zakresie selekcji i szkolenia astronautów, wspólnych lotów i innych dziedzin. Będą także zacieśniać współpracę w międzynarodowym projekcie księżycowej stacji badawczej.
Jest to piąta biała księga tego kraju dotycząca działań w przestrzeni kosmicznej. Podobne ukazały się w 2000, 2006, 2011 i 2016 r.
Reuters, Xinhua/KR