Jest on połączeniem klasycznego faktoringu, tak zwanego „pełnego” lub „niepełnego”, z dodatkowym limitem na zakupy surowców lub komponentów do produkcji. Ten nowy produkt – faktoring z linią zakupową działa tak: firma przekazuje swoje faktury sprzedażowe do finansowania, a jednocześnie otrzymuje dodatkowe środki, około 10 proc. podstawowego limitu faktoringowego – zatem przy limicie w wysokości 1 mln zł, linia zakupowa wyniesie 100 tys. zł.
– Nie ma tu ograniczeń branżowych. Możemy zapłacić dostawcom drewna dla firm meblarskich, granulatu i regranulatu dla firm przetwórstwa tworzyw sztucznych, czy styropianu dla firm budowlanych. Ważne, aby firma, która zgłasza zapotrzebowanie na finansowanie zakupów, jednocześnie skorzystała z faktoringu klasycznego – mówi Tomasz Rodak, dyrektor sprzedaży w Bibby Financial Services.
Chcesz kupić? Płać od razu
Ponad trzy czwarte firm ma już trudności w zakupie surowców, półproduktów czy komponentów. Faktoring z linią zakupową pozwala przedsiębiorcy elastycznie kształtować swoją politykę zakupową, zapewniając jednocześnie pieniądze na bieżącą działalność i zwiększając płynność finansową firmy. Sprzyja też budowaniu wizerunku dobrego płatnika.
Jak wynika z ostatniego raportu NBP pt. „Szybki Monitoring. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”, nastroje inwestycyjne firm są zdecydowanie lepsze niż przed wybuchem pandemii. Firmy chcą zwiększać zatrudnienie, planują również podnoszenie wynagrodzeń. Gospodarka się rozpędza, co też oznacza – przy nadal nieodbudowanych w niektórych sektorach łańcuchach dostaw – problemy z zaopatrzeniem. Podpisując umowę na faktoring pełny lub niepełny (z regresem) firma może uzyskać dodatkowe, szybkie finansowanie zakupów. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy dostawca wymaga płatności gotówką lub w krótkim terminie.
Nie dla wszystkich
Zapotrzebowanie na gotówkę i różne formy finansowania zakupów będzie tylko rosło. Oferta faktoringu z linią zakupową nie jest jednak dla wszystkich. Skierowana jest do wypłacalnych małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność minimum rok, bez zaległości w ZUS i urzędzie skarbowym oraz z tzw. stabilną księgą wierzytelności.