fbpx
Strona głównaPlotkiCztery typy introwertyków- SPRAWDŹ którym jesteś Ty

Cztery typy introwertyków- SPRAWDŹ którym jesteś Ty

-

Według jednego z najbardziej znanych i ogólnych typów osobowości, większość ludzi zalicza się do introwertyków, lub do ekstrawertyków. Introwertycy są ludźmi wycofanymi lubiący samotność. Ekstrawertycy natomiast, uchodzą za rozgadane dusze towarzystwa.

Okazuje się, że introwertyk introwertykowi nierówny. Istnieją introwertycy, którym przyjemność sprawia przebywanie na imprezie wypełnionej ludźmi. Stąd wyróżniono różne typy introwertyków.

Źródło/ Pinterest

11 lat temu, podziału introwertyków dokonało trzech psychologów – Jennifer Grimes, Jonathan Cheek i Julie Norem. Wyodrębnili oni cery typy introwertyków.

Poniżej przedstawiamy cztery typy introwertyków. Sprawdź którym z nich jesteś Ty!

Introwertyk społeczny

Osoba z tym typem osobowości, woli spędzać czas w samotności, ewentualnie w małej grupie ludzi. Dzieje się tak, ponieważ osoba introwertyczna nie czerpie energii ani przyjemności z towarzystwa. W przeciwieństwie do ekstrawertyków, którzy potrzebują towarzystwa dużej ilości ludzi.

Introwertyk intelektualny

Osoba o cechach introwertyka intelektualnego jest niezwykle kreatywna. Najwięcej przyjemności i komfortu czerpie z aktywności intelektualnych. Introwertyk intelektualny często odbywa podróże w głąb siebie i rozmyśla. W większym skupisku ludzi stanowi rolę obserwatora, przez co widzi więcej, ale może być odbierana jako osoba wycofana.

Zaniepokojony introwertyk

Osoby te są wycofane i zestresowane. Unikają ludzi, oraz sytuacji które wzbudzają w nich niepokój. Ludzie odbierają te osoby jako zimne i nieuprzejme – jest to jednak ich mechanizm obronny. Takie osoby nie lubią wychodzić ze strefy komfortu. Ich poczucie bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia, jest tylko w ich własnym towarzystwie, bądź w towarzystwie osób im bliskich, które dobrze znają i im ufają.

Powściągliwy introwertyk

Osoby z tym typem introwersji, są odpowiedzialne i niezwykłe rozważne – wszystko dokładnie analizują. Tacy ludzie nie lubią niespodzianek, zdecydowanie wolą czynności przewidywalne i zaplanowane. W większości są to ludzie wycofani, jednak przy bliższym poznaniu zaczynają się lekko otwierać.

Którym typem introwertyk jesteś? A może masz cechy osoby ekstrawertycznej?

Źródło/ Pinterest

 

Źródła/ Papilot, Pinterest

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również