fbpx
Strona głównaWiadomościDo kogo trafi dodatek energetyczny?

Do kogo trafi dodatek energetyczny?

-

– Dokonaliśmy kilku uzupełnień, by na pewno nikogo nie wykluczyć i objąć nim wszystkie grupy potrzebujące – powiedziała Anna Moskwa. Jak zaznaczyła, szczegóły resort ujawni w ciągu kilku dni. Minister przyznała jedynie, że grono beneficjentów dodatku będzie nieco zmodyfikowane i szersze w stosunku do pierwotnych zamierzeń, choć to poszerzenie nie będzie wielkie.

– Dodatek powinien objąć minimalnie większą liczbę beneficjentów niż pierwotnie zakładano – wyjaśniła. Ma pojawić się w ramach szerszego pakietu rozwiązań antyinflacyjnych.

Zgodnie z wpisem do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, odpowiedni projekt nowelizacji Prawa energetycznego ma zakładać zmiany definicji odbiorcy wrażliwego, poprzez znaczne poszerzenie kręgu osób kwalifikujących się do dodatków, zmiany wysokości oraz procedury przyznawania dodatku energetycznego.

Dodatkowo pojawić się ma zakaz wstrzymania dostaw w tzw. miesiącach zimowych w przypadku, gdy odbiorca wrażliwy energii elektrycznej posiada zaległości.

Otwierając wcześniej konferencję energetyczną EuroPower i kongres OZE Power, minister Moskwa podkreśliła, że dodatek energetyczny należy traktować jako element sprawiedliwej transformacji energetycznej.

– Transformacja daje niezwykłe szanse rozwoju, ale nie możemy zapominać o tych, którzy mogą stać się jej ofiarami – wskazała. – Grupy wrażliwe nie powinny zostać dotknięte zmianami, jakie dokonują się na rynku energii – dodała.

Jak poinformowała również, moc zainstalowana wszystkich OZE przekroczyła już 15 GW, co jest sukcesem wszystkich obywateli. Jak mówiła, coraz bardziej zaczynamy rozumieć potrzebę transformacji w wymiarze pojedynczych odbiorców i gospodarstw.

– Zieloni musimy być, ale i chcemy (…) Transformacja to wspólne zadanie, w które angażuje się całe społeczeństwo – podkreśliła.

PAP

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również