Startupy jeszcze jesienią mogą skorzystać ze wsparcia w ramach tzw. programów akceleracyjnych (należących do rodziny programu ScaleUP), które koordynuje PARP. Dają one możliwość swoistego połączenia potencjału wynikającego z nowatorskich i kreatywnych pomysłów startujących na rynku firm z infrastrukturą oraz doświadczeniem dużych przedsiębiorstw.
MŚP i korporacja – wzajemne korzyści
Jak to konkretnie działa? Młode, innowacyjne firmy oddają się pod mentorską opiekę dużych przedsiębiorstw, od których otrzymują wsparcie w postaci doradztwa oraz określone środki na finansowanie rozwoju. Co jednak z tego mają duże firmy? Z takiej współpracy i one korzystają, bo mogą pozyskiwać względnie tanio innowacyjne rozwiązania ze „świata zewnętrznego”, rozwijają swoje know-how i ożywiają nowymi ideami i pomysłami zastaną kulturę korporacyjną.
„Współpraca startupów z dużymi przedsiębiorstwami nie należy do procesów łatwych ani intuicyjnych, gdyż każda ze stron funkcjonuje w skrajnie różnych warunkach. Jednak dostrzegamy coraz większą dojrzałość obu stron do współpracy” – mówił na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni Marcin Seniuk z Departamentu Rozwoju Startupów w PARP.
EIC Accelerator Pilot
EIC – dawniej Instrument MŚP – to pilotażowy program akceleracyjny dla małych i średnich przedsiębiorstw, adresowany do MŚP ze wszystkich branż, w tym także do startupów działających for-profit, pochodzących z państw członkowskich UE lub krajów stowarzyszonych z programem Horyzont 2020. Skierowany jest do tych firm, które „wykazują wysoki potencjał do wzrostu, mają przełomowe rozwiązania (technologię, produkt, usługę) znajdujące się w fazie bezpośrednio poprzedzającej skalowanie i zamierzają wdrożyć je na rynek europejski i globalny”. Brzmi zatem bardzo ambitnie, ale nie warto się zrażać, warto powalczyć o pieniądze.
O wsparcie finansowe firma musi aplikować samodzielnie. Niestety, nie można składać wniosku jako konsorcjum. Jest oczywiście kilka warunków do spełnienia. Najważniejszy to posiadanie prototypu oraz osiągnięcie co najmniej 6. poziomu gotowości technologicznej (Technology Readiness Level – TRL 6 ), który wymaga „demonstracji produktu w warunkach zbliżonych do rzeczywistych”. Nie ma przy tym ograniczeń tematycznych. Przedsiębiorca sam określa temat, w ramach którego składa wniosek.
Jakie wsparcie może uzyskać firma?
W ramach instrumentu są dostępne dwie ścieżki finansowania:
– W formie samego grantu – kwota dofinansowania wynosi 0,5 – 2,5 mln euro (70 procent kosztów kwalifikowanych).
– W formie grantu i kapitału mieszanego tzw. blended finance (grant + finansowanie udziałowe) – do 17,5 mln euro w przypadku finansowana mieszanego (2,5 mln euro grant + 15 mln euro finansowania kapitałowego).
Granty finansują projekty na poziomie 6-8 TRL. Projekty powyżej TRL 8 są finansowane wyłącznie z finansowania mieszanego. Wsparcie grantowe obejmuje głównie finansowanie prac nad ostatecznym dopracowaniem produktu lub usługi oraz przygotowanie do komercjalizacji i skalowania. Czas trwania projektu to okres od 12 do 24 miesięcy.
Wniosek można złożyć – tu uwaga – jeszcze tylko 7 października 2020, wyłącznie drogą online poprzez portal Funding & Tenders.
We wniosku należy podać m.in. oczekiwane rezultaty związane z realizacją projektu, a także oszacować jego wpływ na przyszłą kondycję firmy, np. na wysokość jej obrotów, zatrudnienie, sprzedaż, stopę zwrotu z inwestycji czy rentowność.
Unia rozdziela, należy aplikować
Opisane programy mają wsparcie Unii Europejskiej. Komisja Europejska preferuje w tym przypadku projekty charakteryzujące się wysokim poziomem ryzyka oraz wysokim potencjałem rozwojowym, czyli startupy wybitnie innowacyjne, często związane z nowoczesnymi technologiami lub unikalnymi pomysłami niszowymi i wymagające z reguły wspomagania ze strony środowiska naukowego – co dodatkowo podraża projekt.
Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma wspierać najbardziej obiecujących europejskich innowatorów – właśnie przedsiębiorców z MŚP, ale także naukowców wspierających ich przy rozwijaniu firm. Wsparcie EIC dla innowacyjnych firm zostało podzielone na dwa etapy: Pathfinder – dla wczesnego etapu badań wstępnych nad projektem i wczesnego etapu rozwoju firm oraz Accelerator – dla etapu już bardziej dojrzałego w życiu małych czy średnich przedsiębiorstw oraz przy ich wprowadzaniu na rynek.