fbpx
Strona głównaWiadomościFirmy chcą zatrudniać kobiety

Firmy chcą zatrudniać kobiety

-

Raport HRK E&M wykazał, że międzynarodowe firmy z branży produkcyjnej od lat wdrażają programy mające na celu zatrudnianie większej liczby kobiet w zespołach technicznych i trend ten jest coraz bardziej widoczny w Polsce. Wyrazem tego są wyniki sondażu, które mówią, że 34 proc. polskich firm chce zatrudnić więcej pań na stanowiska specjalistyczne, inżynierskie i naukowo-techniczne, a 26 proc. chce zatrudnić kobiety na stanowiskach wyższego szczebla.

„Niestety, pomimo programów wsparcia oraz kampanii komunikacyjnych, zawody techniczne wciąż są zdominowane przez mężczyzn. Przyczyny są niezwykle złożone – od sposobu w jaki są edukowane dzieci, przez panujące wciąż u niektórych pracodawców przekonanie, że kobiety nie sprawdzają się w rolach technicznych, po małe zainteresowanie kandydatek takimi rolami, mimo posiadania przez nie odpowiednich kwalifikacji” – napisano w opracowaniu raportu.

Badanie HRK E&M dowiodło, że aktualnie w 43 proc. firm liczba kobiet nie przekracza jednej trzeciej wszystkich pracowników, a panie stanowią więcej niż połowę zatrudnionych tylko w 20 proc. przedsiębiorstw objętych analizą. Jednocześnie w firmach z sektora przemysłowego kobiety zajmują się głównie pracą biurową. Jeśli chodzi o wynagrodzenia, to 51 proc. przepytanych szefów działów kadr odpowiedziało, że w ich firmach nie ma różnic w płacach między kobietami a mężczyznami zatrudnionymi na podobnych stanowiskach, a 26 proc. stwierdziło, że takie różnice występują.

Źródło: PAP

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również