fbpx
Strona głównaWiadomościGazowi magnaci sami sobie przyznają dotacje z Unii Europejskiej

Gazowi magnaci sami sobie przyznają dotacje z Unii Europejskiej

-

ENTSOG jest organizacją odpowiedzialną za promowanie budowy wewnętrznego, unijnego rynku gazu ziemnego oraz obrotu tym surowcem. Jej celem jest zapewnienie optymalnego sposób zarządzania i eksploatacji sieci przesyłowej, w tym jej właściwego rozwoju technicznego.

Gas Infrastructure Europe (GIE) to natomiast organizacja lobbingowa, reprezentująca europejskich operatorów infrastruktury gazowej.

Według raportu przygotowanego przez globalwitness.org w obydwu podmiotach zasiadają w znacznej części te same osoby. Trzy czwarte zarządu ENTSOG stanowią ludzie pracujący dla spółek zrzeszonych w GIE. Ponadto ponad połowa członków ENTSOG, należy również do GIE. Jak by tego było mało, ENTSOG i GIE wynajmują swoje lokale na… tym samym piętrze jednego biurowca w Brukseli!

Zgodnie z obecnie stosowanymi zasadami, ENTSOG opracowuje listę projektów gazowych, które będą realizowane w ramach Unii Europejskiej. Bruksela ogranicza swój wybór do przedstawionych jej przez tę sieć inicjatyw. I tym sposobem od 2013 roku, 4 mld € przekazano dla spółek należących do GIE.

Obydwie organizacje utrzymują, że dotychczasowe funkcjonowanie nie stanowi konfliktu interesów.

globalwitness.org

 

Poprzedni artykułPrzepustki covidowe w restauracjach?
Następny artykułWęzeł tajwański

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również