fbpx
Strona głównaWiadomościGlapiński: „Dwa razy podnieśliśmy stopy i w razie potrzeby będziemy działać dalej”

Glapiński: „Dwa razy podnieśliśmy stopy i w razie potrzeby będziemy działać dalej”

-

– Dwukrotnie podnieśliśmy stopy procentowe i w razie potrzeby będziemy działać dalej. Tak jak byliśmy zdeterminowani do ratowania polskiej gospodarki w czasie pandemii, tak nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji. Oczywiście zapewniając jednocześnie zrównoważony wzrost w gospodarce – powiedział Glapiński w wywiadzie dla „Gazety Bankowej”.

– Należy pamiętać, że jeszcze do I kwartału 2022 r. roku inflacja pozostanie podwyższona, bo – jak mówiłem – podbijają ją obecnie wzrosty cen paliw i surowców na świecie, wystrzał cen gazu w Europie, efekty polityki klimatycznej UE wpływające na ceny prądu i inne czynniki. Natomiast nasze działania sprawią, że te szoki nie podwyższą trwale inflacji. W efekcie po kilku kwartałach inflacja zacznie się obniżać – dodał.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP na początku listopada Glapiński mówił, że szczytowego poziomu inflacji można spodziewać się w styczniu 2022 r., kiedy może ona wynieść 7 proc. r/r lub więcej.

Inflacja konsumencka wyniosła 6,8 proc. w ujęciu rocznym w październiku 2021 r.

Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego, inflacja konsumencka wyniesie 4,9 proc. w 2021 r., po czym przyspieszy do 5,8 proc. r/r w 2022 r. i wyniesie 3,6 proc. w 2023 r. Według projekcji, inflacja osiągnie szczyt na poziomie 7 proc. r/r w I kw. 2022 r., natomiast wróci do pasma odchyleń od celu (3,5 proc. r/r) w II kw. 2023 r.

Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP z uwzględnieniem danych dostępnych do 21 października 2021 r. (cut-off date). Tymczasem 3 listopada RPP podniosła stopy procentowe – o 75 pb w przypadku stopy referencyjnej (do 1,25 proc.).

Analitycy spodziewają się kolejnej podwyżki stóp procentowych w grudniu: o 50–75 pb w przypadku stopy referencyjne.

Źródło: ISBnews

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również